Finalisté Chalupeckého ceny

Kateřina Černá zprávy červenec 2011

Praha – V polovině června byli oznámeni finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého. Letošní ročník je podobně jako před třemi lety mužskou záležitostí. Dostali se do něj Filip Cenek, Dominik Lang, Pavel Sterec, Mark Ther a Jiří Thýn. Laureát ceny bude vyhlášen 25. listopadu na slavnostním ceremoniálu v centru současného umění DOX, který bude živě přenášet Český rozhlas 3 – Vltava.

Největším překvapením finále je zřejmě Filip Cenek (1976), protože jeho dílo není širší veřejnosti příliš známé, i když je vysoce ceněno teoretiky. Cenek působí jako asistent ateliéru intermédií na brněnské FAVU a často se o něm hovoří v souvislosti s tzv. brněn- skou školou animace, k níž patří například Jan Šrámek nebo Veronika Vlková. Porotu Chalupeckého ceny přesvědčil „sebejistým předvedením pohyblivého obrazu, plastických elementů a dalšího vizuálního materiálu do komplexní instalace, která vtáhne diváka, ale odmítá rychlou interpretaci.“ Cenek má vzhledem ke svému věku letos poslední šanci cenu získat.

Dominik Lang (1980) byl na Chalupeckého cenu nominován už v roce 2006. V posledních pěti letech hojně vystavoval a pominout nelze ani jeho roli organizátora výtvarného dění. Lang je kurátorem galerie Jelení a spoluzakladatelem iniciativy Umělec má cenu.Ve své tvorbě se zabývá „dědictvím modernistického umění a systematicky řeší širší témata role a příslibu modernistické praxe.“ Své místo v povědomí diváků si letos upevnil jako autor československého pavilonu na benátském bienále.

Nejmladším z finalistů je Pavel Sterec (1985), bez něhož se v poslední době neobejde téměř žádná souborná výstava současného umění. Podle poroty se vyjadřuje „silnými konceptuálními gesty, jeho dílo je extrémně promyšlené a má za sebou už dostatečně různorodé individuální práce s pečlivě vybraným tématem.“ Stercův profil přinesl Art+Antiques v listopadu 2009.

Videa Marka Thera (1977) zaujala porotu „konfrontací sporných momentů, výstřední estetikou a odkazy k popkultuře.“ Ther se dlouhodobě zajímá o operu, transgender a historii, zejména o druhou světovou válku. Zpracoval například témata nacistického pozdravu nebo odsunu sudetských Němců. Je režisérem seriálu Alpy im Vranním Sluníčky, který je přístupný na internetovém serveru artyčok.tv, a jeho video l Will Get You Out and Chop You Up in Midair je soušástí dlouhodobé expozice Po Sametu v Galerii hlavního města Prahy.

Stálicí domácí scény je konceptuální fotograf Jiří Thýn (1977), který s každou výstavou přináší něco nového. Porota ocenila jeho „dokonalou a profesionální práci, jež vyniká precizností, řemeslným zpracováním a formální krásou a poskytuje přesvědčivý a originální příspěvek k někdy až příliš pečlivě nacvičené oblasti uměleckého tázání.“

Cena Jindřicha Chalupeckého má letos několik novinek. Jednou z nich je obnovení ceny diváků, které se ujal týdeník Respekt. Hlasovat bude možné buď online na stránkách časopisu, nebo přímo na výstavě finalistů, která proběhne od 4. listopadu do 15. ledna v DOXu. „Cílem je konfrontovat hlas odborníků a hlas lidu,“ vysvětluje redaktor Respektu Jan Vitvar.

Další důležitou novinkou jsou změny v komisi, která rozhodne o vítězi. Sedmičlenná odborná porota se po třech letech téměř kompletně vyměnila. Může se pochlubit třemi novými zahraničními porotci zvučných jmen: Její předseda Christian Rattemeyer je kurátorem newyorského Muzea moderního umění (MoMA), teoretik Georg Schöllhammer je vedoucím rakouské pobočky iniciativy tranzit a podílel se na organizaci prestižní přehlídky současného umění Documenta 12, historik umění Rainer Fuchs je šéfkurátorem vídeňského Muzea moderního umění (MUMOK). Poprvé v komisi Chalupeckého ceny zasedli také teoretička Edith Jeřábková a umělec Tomáš Lahoda.

Poslední významnou novinkou bude představení finalistů ve veřejném prostoru. Společnost Jindřicha Chalupeckého se spolu s několika partnery rozhodla vystavit 5 finalistů během 5 měsíců na 5 různých místech. Jedním z nich bude například pražské metro. „Cílem je zprostředkovat široké veřejnosti to nejlepší, co u nás na poli výtvarného umění vzniká,“ uvedla Lenka Lindaurová, výkonná ředitelka Chalupeckého společnosti.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné