Fišer v Chebu

Kateřina Černá zprávy září 2010

Cheb – Novým ředitelem Galerie výtvarného umění v Chebu se začátkem července stal Marcel Fišer, bývalý ředitel Galerie Klatovy/Klenová. Rozhodla o tom rada Karlovarského kraje.

Podle tiskové mluvčí kraje byl Fišer jediným kandidátem na funkci. Vystřídal v ní Jiřího Vykoukala, který na vedení po neshodách s chebskou radnicí v březnu dobrovolně rezignoval. Vykoukal řídil chebskou galerii 19 let.

 

Fišer byl za své působení v Klatovech, odkud byl odvolán v březnu 2009, letos oceněn Uměleckohistorickou společností. Po prvním měsíci v nové funkci komentoval své plány takto: „Přinejmenším tento rok bychom ponechali tradiční velké putovní výstavy, které od sebe krajské galerie přebírají. Kabinet kresby a grafiky se od příštího roku bude více orientovat na současné umění.“ Chebská galerie si dále uchová také orientaci na německou oblast, s níž má Fišer zkušenosti už z Klatov.

Galerie v Chebu je známá především svou sbírkou gotického sochařství. Tu prezentuje ve stálé expozici, stejně jako kolekci evropské malby 17. a 18. století. V jejím souboru českého moderního umění najdeme mimo jiné známý obraz Opuštěné doupě od Toyen. Galerie se od 90. let účastní mezinárodního festivalu Mitte Europa (Uprostřed Evropy), který je zaměřen na odstraňování komunikačních bariér mezi Čechy a Němci. V rámci této iniciativy uspořádala například výstavy Wenzela Gablika, Georga Karse nebo Emila Orlika.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné