Fotografický listopad

Petra Hlaváčková zprávy prosinec 2008

Bratislava – V listopadu proběhl již osmnáctý ročník bratislavského Měsíce fotografie, fotografické přehlídky organizované Středoevropským domem fotografie. V rámci festivalu se v Bratislavě každý rok konají kolektivní a individuální výstavy současných umělců, retrospektivní přehlídky i nejrůznější kurátorské expozice. Od roku 2006 je akce součástí Evropského měsíce fotografie. Obdobné přehlídky probíhají v Paříži, Berlíně, Římě, Moskvě, Luxemburgu a Vídni.

Hvězdou letošního festivalu měl být italský fotograf Oliviero Toscani známý svými kontroverzními reklamními kampaněmi pro společnost Benetton, ten však nakonec do Bratislavy nedorazil a jeho instalace fotografií oslů v životní velikosti umístěná na Hviezdoslavově náměstí byla všeobecným zklamáním.

Důležitou součástí Měsíce fotografie je soutěž o nejlepší fotografickou publikaci střední a východní Evropy. Vítěznou knihou let 2007 a 2008 v kategorie současné fotografie se na základě jednomyslného rozhodnutí mezinárodní poroty stala nedávno vydaná monografie Vladimíra Židlického – Židlický 1970 – 2007. Dílo tohoto brněnského umělce spojuje malířské a fotografické přístupy v tvorbě aktů. Přímým narušováním plochy a fotografického materiálu a specifickou prací se světelnými zdroji vytváří vypjaté obrazy paralelního světa, jakési jeviště lidské existence.

Některé výstavy Měsíce fotografie budou v Bratislavě k vidění až do poloviny prosince.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné