Galerie Petr Novotný

Kateřina Černá zprávy květen 2011

Praha – Galerista Petr Novotný otevřel začátkem dubna pražskou pobočku své kuřimské galerie Ad astra. Provoz v Heřmanově ulici na Letné zahájil výstavou šestadvacetiletého Jakuba Janovského.

Galerii v hlavním městě Novotný dlouho plánoval. „Klienti i autoři mě přesvědčovali, že musím do Prahy,“ říká galerista, který spolupracuje s mnoha umělci žijícími a tvořícími v české metropoli. Před dvěma lety si pro budoucí galerii vytipoval několik míst. Jedním z nich byla Letná, která má díky Akademii výtvarných umění punc výtvarnické čtvrti. Příležitost se naskytla, když galerie Woxart opouštěla prostory v Heřmanově ulici. „Ještě tentýž den jsem se domluvil s majiteli domu,“ vzpomíná Novotný.

Jeho výstavní síň, která sousedí s Veletržním palácem, Galerií 21. století nebo galerií Hunt Kastner Artworks, má zhruba 60 m2. Novotného pražská galerie se od původní kuřimské liší nejen názvem, ale také dramaturgií. „V kuřimské galerii mám pevný program v podstatě na tři roky dopředu. V Praze chci být flexibilnější. Chci reagovat na věci, které mě momentálně zaujmou, a třeba za dva měsíce je vystavit,“ vysvětluje galerista.

Novotný se umění věnuje od roku 1996, kdy založil galerii Ad astra. Ta zpočátku fungovala bez vlastních výstavních prostor. Od roku 2002 sídlí v bývalé konírně zámku v Kuřimi u Brna. Za devět let své existence si kuřimská výstavní síň, která pořádá průměrně 6 výstav ročně, získala velmi dobré renomé. Její program si udržuje vysokou kvalitu. Galerie se zaměřuje především na malbu autorů střední generace – Císařovského, Knapa, Kovandu, Kokoliu, Matouška, Mertu, Petrboka, Skrepla, Stratila nebo Veselého.


Kromě tohoto „jádra“ se Novotný soustředí na mladší generaci. Dlouhodobě sleduje klauzury pražských, brněnských a bratislavských vysokých škol. Ze zásady však nevystavuje studenty, ale až absolventy. Zatím se zaměřil na mladé slovenské malíře vzešlé z ateliéru Ivana Csudaie nebo na žáky Stanislava Diviše. Paralelně s pražskou výstavou Jakuba Janovského probíhala v Kuřimi výstava Davida Hanvalda. Po něm bude následovat Karel Štědrý.
 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné