Galerie ve výkladní skříni

Petra Hlaváčková zprávy listopad 2008

Brno – Ve výkladní skříni na ulici Lidické 40 v Brně byl zahájen provoz Umakart street gallery. Projekt absolventky brněnské FaVU Karin Písaříkové má za cíl vytvořit prostor pro prezentaci současných uměleckých projevů, jako je performance, video a instalace. Jde o hledání nového způsobu představení těch druhů uměleckých vyjádření, kterým sterilní prostředí galerijních institucí příliš nesvědčí.

„V Umakart street gallery návštěvník nemusí nikam vstupovat, odkládat si, platit vstupné, případně snášet slídivé pohledy kustodek. Galerie se otevírá ven, vstříc návštěvníkům, vyvádí umění do veřejného prostoru, na ulici mezi lidi,“ říká ke koncepci projektu, který se zaměřuje na tvorbu studentů brněnské FaVU a jiných uměleckých škol, vedoucí galerie Jan Gerych.

První vernisáž proběhla 1. října přímo na ulici před galerií a zahájila výstavu Moniky Fryčové z Ateliéru video FaVU a Evy Ísleifsdottir z Rejkjavíku. Umělkyně se seznámily během stáže na Islandu a společně vytvořily multimediální projekt Directrix – „experimentální film spojený s festivaly, happeningy, poezií, koncerty a výtvarným uměním na imaginární ose Island–Česko–Řecko.“ Na vernisáži proběhla také živelná audio performance Moniky Fryčové odehrávající se přímo na ulici na střeše bílé Škody 120, jež je venkovní součástí výstavy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné