GASK artfest

Kateřina Černá zprávy září 2009

Kutná Hora – V prvním srpnovém týdnu proběhl v Kutné Hoře nultý ročník festivalu, který uspořádalo České muzeum výtvarných umění pod svým novým názvem Galerie středočeského kraje (GASK). Podle organizátorů bylo cílem festivalu otestovat možnosti Kutné Hory před definitivním otevřením galerie v místní Jezuitské koleji, k němuž má dojít 8. května příštího roku.

Festival měl tři části: hudební, filmovou a výtvarnou. Koncerty zajistil kolektiv AM 180 (Štěpán Bolf a sourozenci Anežka a Jakub Hoškovi), filmy vybrala kurátorka Vjera Borozan a výtvarnou část měla na starosti kurátorka Lenka Vítková.

Vítkovou inspirovalo tvrzení současného italského filozofa Giorgia Agambena o tom, že při každé příležitosti je mnohem cennější znát místo a formuli než se snažit poctivě dopracovat cíle. V tomto duchu shromáždila 9 umělců: dvojici Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov, Danielu Baráčkovou, Patricii Fexovou a Slávu Sobotovičovou, dále Jána Mančušku, Pavla Sterce, Jiřího Thýna a Martina Zeta. Ty pak požádala, aby našli formule pro různá místa v Kutné Hoře. Ke svým intervencím autoři využili mimo jiné obě místní nádraží a České muzeum stříbra.

„Šlo o výjimečnou situaci, protože umělci museli umisťovat své věci ve městě, které neznali. Ale navázalo se to dost přesně,“ hodnotí výtvarnou sekci Vítková. Instalace byly po skončení festivalu odstraněny. Zůstala pouze freska Artamovova s Klyuykovem pod kostelem svatého Jakuba v Brünerových sadech, protože zeď letního kina, na kterou dvojice namalovala kubistickou zeleninu, se momentálně nevyužívá.

S průběhem festivalu byl spokojen i jeho programový ředitel Ondřej Chrobák. „Festival předčil naše očekávání. Jednak se nám podařilo navázat cenné vazby s místními, například hasiči nebo zaměstnanci drah, a zároveň se povedlo přivézt do Kutné Hory Pražáky. Na závěrečný sobotní koncert přijela podstatná část pražské umělecké scény, bylo tu kolem 750 lidí.“

Přejmenování Českého muzea výtvarných umění na Galerii středočeského kraje, které avizoval již v březnu pověřený ředitel instituce Jan Třeštík, souvisí podle Chrobáka s rozšiřováním galerijních prostor mimo Prahu a s mezinárodní oblibou snadno zapamatovatelných zkratek: odtud GASK.

Galerie středočeského kraje nadále zůstává také v Husově ulici v Praze, kde koncem roku proběhne dlouho plánovaná přehlídka rozsáhlé galerijní sbírky, která ve svém celku dosud nebyla přístupná veřejnosti. Podle tiskové mluvčí GASKu Alžběty Perglové bude organizačním otázkám, týkajícím se provozu galerie, na podzim věnována samostatná tisková konference. Odborná veřejnost se stále obává především o zachování galerie v budově v Husově ulici, kde Středočeský kraj rozšiřuje své informační centrum.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné