GASK čekají změny

Kateřina Černá zprávy leden 2011

Kutná Hora / Praha – Středočeský hejtman David Rath 13. prosince oznámil, že kraj v nejbližší době vypíše výběrové řízení na nového ředitele Galerie Středočeského kraje.

Nástupce Jana Třeštíka by se měl funkce ujmout od března. „Byl jsem celou dobou pověřený ředitel, který měl jezuitskou kolej spustit, nastartovat, dát projektu nějakou duši, koncepci. Teď přichází etapa pro někoho, kdo chce skutečně, seriózně pracovat po dobu delší než jednoho či dvou let,“ vysvětlil důvody svého odchodu v Kutnohorském deníku Třeštík.

Dále uvedl, že i z externí pozice dohlédne na dokončení objektu v pražské Husově ulici, kde galerie – dříve známá pod názvem České muzeum výtvarných umění – původně sídlila. Trojice domů v atraktivní lokalitě Starého Města měla být otevřena loni na jaře. Zatím zde stále probíhá rekonstrukce, která by podle Třeštíka měla být dokončena na přelomu letošního jara a léta. „Rekonstrukce se mnohonásobně zvětšila jak do objemu, tak do finančních prostředků, které se ještě musely nalézt,“ zdůvodnil ředitel GASK zpoždění v rozhovoru pro Český rozhlas.

Třeštík nastoupil do čela galerie v únoru 2009, kdy byl narychlo odvolán jeho předchůdce Ivan Neumann. Kraj tehdy výměnu na ředitelském postu zdůvodnil odkládáním přesunu galerie do Kutné Hory. Po Třeštíkově nástupu byl termín otevření expozice v bývalé kutnohorské jezuitské koleji stanoven na květen 2010, což se také podařilo dodržet.

Neumannovo odvolání a obavy o další osud výstavních prostor v Husově ulici vedly v únoru 2009 k širokým protestům kulturní veřejnosti. Důvodem byly zejména zprávy, že kraj chce domy na Královské cestě prodat či přebudovat na kanceláře. Podle Třeštíka zde však galerie počítá se zachováním výstavního provozu a rekonstrukce má směřovat k vytvoření víceúčelového kulturního centra. Pro veřejnost jsou výstavní sály někdejšího Českého muzea výtvarných umění uzavřeny od května 2009.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné