Gočárovo muzeum

Karolina Jirkalová staveniště červen 2008

Koncem června bude po třech letech rekonstrukce otevřena Bauerova vila v Libodřicích u Kolína. Pro majitele místního velkostatku ji v letech 1912–1914 navrhl architekt Josef Gočár. Nadace českého kubismu, která objekt v roce 2002 koupila, tu zřídila Gočárovo muzeum. Expozice stojí především na dochovaných prvcích interiérů – schodiště, koupelna, krbové zařízení, kotel ústředního topení, dřevěná vestavěná skříň či knihovna. Interiér doplňuje dobový kubistický mobiliář a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře je expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, také však památkám moderní architektury v regionu.

Vila je kulturní památkou a je jedinou venkovskou kubistickou vilou v Česku. Podle odborné zprávy Nadace českého kubismu se u libodřické vily, na rozdíl od starších Gočárových realizací, uplatnilo blokové stereometrické členění, blízké nerealizovaným Gočárovým kubistickým projektům školy v Chotěboři a divadla v Jindřichově Hradci. Pro vzhled Bauerova domu se zdá charakteristické, že se tu kubistické formy neomezují jen na dekorativní hvězdicové orámování oken a na zešikmenou formu hlavní římsy. Kubisticky tu chtěl Gočár vytvarovat celý objem vily, jak to dokládá srostlice tří polygonálních rizalitů na jižní straně budovy, nicméně prostorová skladba domu má nakonec tradičnější ráz.

Generální rekonstrukce vily proběhla podle návrhu Michala Sborwitze. Exteriér i interiéry byly rekonstruovány se snahou přiblížit se co nejvíce původnímu vzhledu, obnoven byl i pozemek okolo vily a rehabilitovány dochované vzácné dřeviny.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné