Gočárovo muzeum
Karolina Jirkalová staveniště červen 2008
Koncem června bude po třech letech rekonstrukce otevřena Bauerova vila v Libodřicích u Kolína. Pro majitele místního velkostatku ji v letech 1912–1914 navrhl architekt Josef Gočár. Nadace českého kubismu, která objekt v roce 2002 koupila, tu zřídila Gočárovo muzeum. Expozice stojí především na dochovaných prvcích interiérů – schodiště, koupelna, krbové zařízení, kotel ústředního topení, dřevěná vestavěná skříň či knihovna. Interiér doplňuje dobový kubistický mobiliář a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře je expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, také však památkám moderní architektury v regionu.
Vila je kulturní památkou a je jedinou venkovskou kubistickou vilou v Česku. Podle odborné zprávy Nadace českého kubismu se u libodřické vily, na rozdíl od starších Gočárových realizací, uplatnilo blokové stereometrické členění, blízké nerealizovaným Gočárovým kubistickým projektům školy v Chotěboři a divadla v Jindřichově Hradci. Pro vzhled Bauerova domu se zdá charakteristické, že se tu kubistické formy neomezují jen na dekorativní hvězdicové orámování oken a na zešikmenou formu hlavní římsy. Kubisticky tu chtěl Gočár vytvarovat celý objem vily, jak to dokládá srostlice tří polygonálních rizalitů na jižní straně budovy, nicméně prostorová skladba domu má nakonec tradičnější ráz.
Generální rekonstrukce vily proběhla podle návrhu Michala Sborwitze. Exteriér i interiéry byly rekonstruovány se snahou přiblížit se co nejvíce původnímu vzhledu, obnoven byl i pozemek okolo vily a rehabilitovány dochované vzácné dřeviny.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné