Google Art Project

Kateřina Černá zprávy duben 2011

Praha – Společnost Google spustila začátkem února stránky Google Art Project, které jsou kombinací internetové galerie vybraných uměleckých děl a aplikace Street View. Do projektu se zapojilo sedmnáct světových muzeí umění, mimo jiné Uffizi ve Florencii, londýnská Tate Britain, newyorská MoMA nebo petrohradská Ermitáž. Jediným českým zástupcem v projektu je pražské Museum Kampa.

Nově vytvořená virtuální galerie obsahuje přes tisícovku uměleckých děl, která jsou digitálně nasnímána ve vysokém rozlišení. Návštěvník stránek si jednotlivé obrazy a sochy může prohlížet v detailech, které pouhým okem ani neuvidí. Největší podrobnosti jsou vidět na gigapixelových reprodukcích, každá instituce si však mohla dovolit pouze jednu. Museum Kampa takto nechalo nasnímat Kupkovu Katedrálu. Druhým „tahákem“ stránek jsou virtuální prohlídky galerií vytvořené pomocí programu Street View, který uživatelům umožňuje volný „pohyb“ v nasnímaném prostoru. Posledním lákadlem má být možnost vytvořit si z oblíbených děl vlastní galerii, kterou lze sdílet na internetu.

Běžní uživatelé si novou aplikaci většinou pochvalují. „Můžete cestovat po světě a vidět uměleckou klasiku, aniž byste opustili pohodlí domova,“ napsala například na Facebook projektu jistá Beatrice Burlie. Reakce kritiků a historiků umění jsou ovšem skeptičtější. Komentátoři britského deníku Telegraph i amerických New York Times se shodují, že zážitek z virtuálního lelkování po galeriích je zklamáním. Alastair Sooke v Telegraphu přirovnává pomalé zaostřování snímků v programu Street View k hororovému filmu Záhada Blair Witch. Roberta Smith si v New York Times všímá toho, že projektu se bez oficiálního zdůvodnění odmítly zúčastnit některá přední muzea jako madridské Prado. Pozastavuje se také nad výběrem děl z Muzea moderního umění v New Yorku. To zveřejnilo pouze práce francouzských postimpresionistů, které nepodléhají zákonům o autorských právech.

Google Art Project není jedinou virtuální galerií s vysoce kvalitními reprodukcemi. Zmínit lze například maďarskou Web Gallery of Art (WGA), která funguje od roku 1996 a obsahuje již kolem 6,5 tisíc reprodukcí evropského umění. On-line prohlídku sbírkových fondů na svých stránkách umožňuje i řada muzeí včetně několika českých. Velice podrobně má na internetu své sbírky zpracované například Galerie Středočeského kraje.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné