Grand Prix pro Kubu a Pilaře

Karolina Jirkalová staveniště červenec 2009

Grand Prix architektů 2009 získal ateliér Kuba&Pilař architekti za Fakultu chemicko-technologickou a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice.

Hmotové řešení nové části univerzitního areálu vychází z pravoúhlého řádu okolní panelové zástavby ze 70.–80. let. Komplex Fakulty chemicko-technologické sestává ze tří budov a je v parteru průchozí, naopak ve 2. nadzemním podlaží jsou jednotlivé stavby vzájemně propojeny. Páteř komplexu tvoří dlouhá dvoupodlažní horizontální budova, na kterou jsou po obou stranách napojeny vícepodlažní hmoty kateder. Ty vytvářejí jednoduchou, jasně čitelnou kompozici.

Budovy jsou navrženy jako monolitický železobetonový skelet, fasády jsou z pohledového betonu s horizontálními pásy oken. „V tomto případě bylo základem racionální provozní a dispoziční uspořádání, které se promítá do hmotového řešení,“ říká v rozhovoru v katalogu Ladislav Kuba. Jeho kolega zase zdůrazňuje: „Chemicko-technologická fakulta, zejména její laboratorní část, je více fabrikou než školou, provozní a prostorové vazby jsou ve velké míře ovlivněny rozvody technologií.“ Přesto si autoři nějaký prostor pro architekturu našli.

Grand Prix není jediná cena, která se v rámci soutěže udělila. Ocenění v kategorii novostavby získal ateliér Dobrý dům za Městský dům v Brně a ateliér Projektil architekti za Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové. V kategorii rodinný dům byly uděleny rovněž dvě ceny, získal je ateliér Nolimat za víkendový dům s hřištěm v Rudolticích v Čechách a ateliér D3A za dům s atriem ve Zdiměřicích. Za rekonstrukci České spořitelny v Rytířské ulici v Praze byla oceněna Gabriela Kaprálová a cenu v kategorii interiér získal ateliér Vyšehrad za Atrium D na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

V mezinárodní porotě letos zasedla pětice architektů z Dánska, Maďarska, Německa, Ruska a Švýcarska.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné