Grand Prix pro Kubu a Pilaře
Karolina Jirkalová staveniště červenec 2009
Grand Prix architektů 2009 získal ateliér Kuba&Pilař architekti za Fakultu chemicko-technologickou a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice.
Hmotové řešení nové části univerzitního areálu vychází z pravoúhlého řádu okolní panelové zástavby ze 70.–80. let. Komplex Fakulty chemicko-technologické sestává ze tří budov a je v parteru průchozí, naopak ve 2. nadzemním podlaží jsou jednotlivé stavby vzájemně propojeny. Páteř komplexu tvoří dlouhá dvoupodlažní horizontální budova, na kterou jsou po obou stranách napojeny vícepodlažní hmoty kateder. Ty vytvářejí jednoduchou, jasně čitelnou kompozici.
Budovy jsou navrženy jako monolitický železobetonový skelet, fasády jsou z pohledového betonu s horizontálními pásy oken. „V tomto případě bylo základem racionální provozní a dispoziční uspořádání, které se promítá do hmotového řešení,“ říká v rozhovoru v katalogu Ladislav Kuba. Jeho kolega zase zdůrazňuje: „Chemicko-technologická fakulta, zejména její laboratorní část, je více fabrikou než školou, provozní a prostorové vazby jsou ve velké míře ovlivněny rozvody technologií.“ Přesto si autoři nějaký prostor pro architekturu našli.
Grand Prix není jediná cena, která se v rámci soutěže udělila. Ocenění v kategorii novostavby získal ateliér Dobrý dům za Městský dům v Brně a ateliér Projektil architekti za Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové. V kategorii rodinný dům byly uděleny rovněž dvě ceny, získal je ateliér Nolimat za víkendový dům s hřištěm v Rudolticích v Čechách a ateliér D3A za dům s atriem ve Zdiměřicích. Za rekonstrukci České spořitelny v Rytířské ulici v Praze byla oceněna Gabriela Kaprálová a cenu v kategorii interiér získal ateliér Vyšehrad za Atrium D na Fakultě stavební ČVUT v Praze.
V mezinárodní porotě letos zasedla pětice architektů z Dánska, Maďarska, Německa, Ruska a Švýcarska.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné