Grand Prix pro Sluňákov

Karolina Jirkalová staveniště červen 2007

Letošní architektonickou Grand Prix získalo Centrum ekologických aktivit města Olomouce –Sluňákov od pražského ateliéru Projektil. Porota ocenila především to, že „přestože bylo bráno v úvahu mnoho otázek životního prostředí, neprojevilo se to nijak na kvalitě architektonického designu“. Hodnocení poroty překvapivě končí konstatováním, že je škoda, že porotci neměli možnost k prohlídce. Více o Sluňákově můžete najít v našem březnovém čísle. V dalších kategoriích byl oceněn například územní plán města Veltrusy od týmu Romana Kouckého, rekonstrukce železniční stanice Ostrava-Svinov od Václava Filandry či Památník obětem komunismu v Liberci od ateliéru Sporadical.

Celkem letos přišlo do soutěže 81 prací, což je oproti předchozím ročníkům velký propad. Většina oceněných patří k mladší nebo dokonce nejmladší generaci architektů. Část české architektonické špičky však již tradičně své práce do soutěže nepřihlásila. Neobjevila se tu například rekonstrukce Arcidiecézního muzea v Olomouci od ateliéru HŠH, vzorkovna firmy Sipral v Praze od D3A, rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli od Josefa Pleskota a mnohé další kvalitní realizace loňského roku.

Přitom letošní ročník soutěže poprvé neorganizovala jen nezisková organizace Obec architektů, ale přizvala k tomu i Českou komoru architektů, která je profesním sdružením definovaným zákonem. Obec architektů vypadla i z názvu soutěže: namísto Grand Prix Obce architektů je tu Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu. Letos poprvé mohl práce do soutěže přihlásit každý občan, a nikoli jen jejich autoři. Architekti však musí svou nominaci posléze potvrdit a připravit svůj soutěžní panel. Cílem těchto změn je zvýšit prestiž tohoto ocenění a především přilákat více účastníků do přehlídky.

Další změny mají následovat v dalších ročnících – organizátoři chtějí vytvořit širokou Akademii architektury, složenou z architektů, pedagogů, teoretiků a novinářů, která by nominovala práce do soutěže. Nominovat by zároveň mohl také kdokoli zvenčí. Cílem soutěže je mimo jiné také popularizace architektury, zvýšení povědomí veřejnosti o práci architekta. Proto organizátoři do budoucna chtějí do Grand Prix zapojit také Českou televizi.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné