Henkel art.award 2007

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2007

Cenu Henkel Art.Award, která byla letos udělována v oboru průmyslového designu, převzal ve Vídni maďarský návrhář Rajmund Domán. Pro jeho návrh přenosného kávovaru pro horolezce se pětičlenná mezinárodní porota vyslovila jednohlasně. Mimo to byly uděleny ještě dvě ceny pro mladé umělce, které získali Hermann Trebsche z Rakouska a ukrajinská umělecká skupina SOSka Group.

Rajmund Domán se ve své tvorbě zaobírá strategiemi, jak lidem zjednodušit život, jak učinit předměty praktičtější a uživatelsky přívětivější a v širším smyslu i estetičtější. Formy jeho objektů odpovídají jejich funkci. Do soutěže Henkel Art.Award. 2007 přihlásil kávovar/šálek, nesoucí maďarský název „KotyoGo“, jenž je vyroben přesně na míru pro profesionální horolezce. Najde se pro něj místo i v těch nejmenších prostorách. Snadno se používá a přizpůsobí se obsahu batohu. V současné době není na trhu žádný srovnatelný produkt, což byl jeden z důvodů jeho úspěchu u poroty.

Společnost Henkel organizuje uměleckou soutěž Henkel Art.Award již šest let ve spolupráci s organizací KulturKontakt Austria. Je určena mladým umělcům ze střední a východní Evropy a každý rok se uděluje za jiný výtvarný obor. Hlavní cena je dotována částkou 7000 eur a patří k ní i výstava v rodné zemi oceněného umělce. Další dvě jmenovaná ocenění jsou dotována částkou 2000 eur pro každého umělce. Jedním z cílů je podpořit mladé návrháře v začátcích jejich tvorby a umožnit jim úspěšný start kariéry.

Z nominované pětice českých designérů se do užšího výběru nedostal ani jeden. Podstatně úspěšnější jsme byli v loňském roce, kdy hlavní cenu, udělovanou za fotografii, získala česká fotografka Soňa Goldová.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné