Hlávkův rok

Kateřina Černá zprávy duben 2008

Praha – 100 let od smrti architekta a mecenáše Josefa Hlávky (1831-1908) letos připomene řada kulturních akcí. V Lobkovickém paláci na Pražském hradě je už nyní k vidění výstava "Portae vitae Josefa Hlávky – Stoletý odkaz mecenáše", která potrvá do konce července. Na restaurované budově Moderní galerie Akademie výtvarných umění ve Stromovce bude 16. dubna odhalena Hlávkova pamětní deska.

Kromě výstavy v Lobkovickém paláci bude Pražský hrad od 6. května hostit i výstavu "Josef Hlávka jako mecenáš výtvarného umění" v prostorách Jiřského kláštera. Během léta bude výjimečně zpřístupněn zámek v Lužanech u Přeštic v západních Čechách, který Hlávka koupil koncem 19. století. Návštěvníci tak budou mít příležitost shlédnout interiéry, v nichž mecenáš hostil své umělecké přátele, i vzácný krajinářský park. V rámci „Lužanského léta“ dojde k mnoha literárním, hudebním a výtvarným setkáním.

Hlávkova osobnost je dnes zajímavá nejen pro studenty, kteří mohou využít stipendií Hlávkovy nadace. Hlávka by mohl oslovit i podnikatele, k nimž sám patřil. Po studiích architektury dostal darem stavební firmu, která ve druhé polovině 19. století patřila k nejžádanějším ve Vídni. Mezi nejznámější Hlávkovy stavby patří vídeňská Dvorní opera a pražská porodnice U Apolináře. V roce 1869 ovšem z přepracování ochrnul a začal se věnovat charitativní činnosti.

Josef Hlávka dokázal v pravý čas podpořit vznik a fungování mnoha institucí, které existují dodnes. Patří mezi ně například Akademie věd nebo Akademie výtvarných umění.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné