Holandské dámy

Karolina Jirkalová staveniště březen 2007

Fakulta architektury pražské ČVUT vykročila do světa – na letošní jaro připravila projekt Dutch Ladies, který představí práci současných nizozemských architektek. Holandská architektura patří v současnosti k absolutní evropské špičce, cílem projektu však není jen vhled do holandské dílny, ale především do hrnce žen, které si zvolily povolání architektek. Z Nizozemí přijede během letního semestru osm architektek: Juliette Bekkering, Jeanne Dekkers, Marianne Loof, Liesbeth van der Pol, Dana Ponec, Marlies Rohmer, Anna H.M.T. Vos a Nathalie de Vries. Jména u nás na první pohled neznámá, nicméně za každou z nich už stojí dost kvalitních realizací, například posledně jmenovaná Nathalie de Vries se skrývá pod prvním V v názvu hvězdné kanceláře MVRDV. Úvodní část projektu – konference Od zadání k městské krajině – proběhla už poslední lednový den. Hlavní částí pak budou dva workshopy se studenty architektury, které jsou naplánovány na březen a květen. V červenci 2007 celý projekt zakončí veřejná prezentace prací z těchto dílen.

Na lednové konferenci představilo své projekty šest holandských dam střední generace. Hlavním tématem bylo utváření městské krajiny, vztah architektury jednotlivých staveb a jejich okolí. V Nizozemí, které by nebýt územního plánování bylo z poloviny pod vodou, má urbanismus mnohem větší váhu než u nás. A na přístupu architektek je to znát, netvoří jen dům, ale především místo.

Projekt Dutch Ladies vychází z iniciativy děkana Fakulty architektury ČVUT Zdeňka Zavřela. Ten od konce 70. let působil jako architekt v Nizozemí a později také učil na univerzitě v Delftu. Mezi jeho studenty patřily i některé z hostujících architektek.

Podle organizátorů má návštěva nizozemských dam upozornit na nedostatečné zastoupení architektek na české scéně a motivovat studentky, aby se nebály vyjít ze stínu svých kolegů a plnohodnotně se účastnit své profese. Zdá se, že jde o téma aktuální již nějaký čas ve světě i u nás, Zaha Hadid se stala první držitelkou Pritzkerovy ceny, španělský národní pavilon na letošním architektonickém bienále v Benátkách byl věnován ženám v architektuře, v pražské Nové síni se v roce 2003 uskutečnila výstava s názvem Povolání architektka.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné