Hořické sochy 2008

Kateřina Černá zprávy červenec 2008

Hořice – Od 1. do 28. července probíhá v pískovcovém lomu v Hořicích na Královéhradecku 42. ročník mezinárodního sochařského sympozia. Letos se ho zúčastní čtyři umělci ze zahraničí (Akira Go z Japonska, Evrim Camoglu z Turecka, Giuliano Giussani z Itálie, Helena Garcia z Ekvádoru) a Markéta Korečková z České republiky. Sochy, které umělci v rámci sympozia vytvoří, budou od srpna vystaveny na náměstí Svobody a na Tylově nábřeží v Hradci Králové. Po roce se vrátí do hořického Sochařského parku.

Pro českou sochařku Markétu Korečkovou, která ve své tvorbě pracuje zejména s plastem, dřevem a mosazí, bude hořický pískovec novým médiem. „Materiál musí mít vždy svoje opodstatnění. Letos mě napadla věc, která má opodstatnění v kameni,“ vysvětluje. „Mělo by jít o lebku se zkříženými hnáty, klasický zprofanovaný symbol. Socha by měla být interaktivní. Lidé budou moci do hnátů rýpat svoje vzkazy, které tam ale zůstanou na věky. Ne jako na internetu, kde je druhý den někdo smaže.“

Hořické sympozium se konalo poprvé roku 1966. Po nuceném přerušení v 70. a 80. letech bylo obnoveno v roce 1989. Novinkou posledních šesti ročníků je zapůjčování soch k roční výstavě do Hradce Králové.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné