Izolace ničí Národní galerii

Kateřina Černá zprávy květen 2008

Praha – Iniciativa Čas na změnu zveřejnila 17. dubna otevřený dopis ministru kultury Václavu Jehličkovi, v němž upozorňuje na vleklou krizi Národní galerie. „Nechceme už bezmocně přihlížet, jak se hroutí kredit nejdůležitější umělecké instituce tohoto státu,“ tvrdí zakladatelé iniciativy, výtvarná kritička Lenka Lindaurová a výtvarníci Tomáš Císařovský a Jiří David.

Národní galerie podle zástupců iniciativy dlouhodobě vykazuje „trend k izolaci, sebestřednosti a nedostatečné výkonnosti vůči evropskému vývoji v oboru“. K oživení činnosti galerie je podle signatářů dopisu třeba vypsat na místo generálního ředitele mezinárodní konkurs. Současný ředitel Milan Knížák je ve funkci již „dlouhých osm let“.

Ředitel Národní galerie je jmenován a odvoláván ministrem kultury, přičemž jeho funkční období není nikterak omezeno. Knížák byl do funkce jmenován ministrem Pavlem Dostálem v létě 1999. Ve výběrovém řízení se přitom umístil až na čtvrtém místě.

Názor iniciativy sdílí přes padesát předních výtvarných pedagogů, teoretiků a umělců, kteří dopis ministru Jehličkovi podepsali. Mezi představiteli uměleckých vysokých škol najdeme Janu Ševčíkovou z Akademie výtvarných umění, rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavla Lišku nebo děkana brněnské Fakulty výtvarných umění VUT Michala Gabriela. Z teoretiků současného umění jmenujme Tomáše Pospiszyla či Víta Havránka. Zastoupeny jsou i všechny umělecké generace, od Jitky Válové po Kateřinu Šedou.

Tiskový mluvčí Ministerstva kultury ČR Jan Cieslar 17. dubna ve zpravodajství ČT 1 uvedl, že ministerstvo zatím nechystá konkrétní personální kroky, ale připravuje nová kritéria hodnocení ředitelů příspěvkových organizací. Ve stejném pořadu Milan Knížák zdůraznil, že by měla být posuzována hlavně skutečná práce galerie.

Návštěvnost Národní galerie byla v loňském roce o 150 tisíc lidí nižší než rok před Knížákovým nástupem do funkce. Podle výroční zprávy za rok 2006 se za jeho ředitelování obměnila přibližně polovina z 276 pracovníků galerie a jejich publikační činnost poklesla na třetinu (údaj o publikační činnosti vychází ze srovnání let 2000 a 2005, data za ostatní roky galerie nezveřejnila).

„Většina důležitých výstav, které v posledních 10 letech putovaly po světě, dělá kolem Národní galerie velký oblouk. NG prezentuje jenom výběr českého umění a ve velice malé míře výběr umění zahraničního. Tím dochází k jakémusi čechocentrismu, vychází se z falešného předpokladu, že umění je to, co se dělá doma,“ hodnotí galerii jeden ze zahraničních signatářů protestního dopisu, nezávislý berlínský kurátor Zdenek Felix.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné