Jihočeská gotika v novém hávu

Kateřina Černá zprávy duben 2008

Hluboká nad Vltavou – Po půlroční rekonstrukci bude 12. dubna znovu otevřena stálá expozice jihočeské gotiky v Hluboké nad Vltavou. Připravila ji Alšova jihočeská galerie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích. Soustředěným sběrem a nákupem, probíhajícím od konce 19. století, vznikla na Hluboké výjimečná kolekce, která je jednou z nejvýznamnějších sbírek středověkého umění ve střední Evropě.

Autorem expozice je Roman Lavička z budějovického Národního památkového ústavu, nové architektonické řešení je dílem ateliéru Malec. V expozici najdeme sochy a obrazy spjaté s francouzským sochařstvím 13. století (Madona z Rudolfova), pražskými parléřovskými dílnami (Busta z Třeboně), Mistrem Třeboňského oltáře, nebo pocházející ze sousedních oblastí – zejména z Horních Rakous a jižního Bavorska (Madona Zátkova). V neposlední řadě expozice prezentuje i specifickou jihočeskou gotickou produkci. Na Hluboké se objeví i nově zrestaurovaná díla, která dosud nebyla veřejně vystavena (sv. Anna Samotřetí).

Hlubocká stálá expozice nás má přesvědčit o tom, že středověké umění neztratilo nic ze své působivosti, protože znázorňuje city, které dobře známe. Ať už jde o hluboký smutek piet, rozmary Máří Magdalény nebo něžný vztah matky k dítěti u gotických madon.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné