Jiří Skalický šéfem pražských památkářů
Karolina Jirkalová staveniště listopad 2012
Novým ředitelem magistrátního odboru památkové péče se stal vystudovaný historik Jiří Skalický (1969). Jeho předchozí zkušenosti jsou dvojího druhu – pracoval jako správce památek, ale také jako vedoucí úředník samosprávy. V letech 1997 až 2003 byl kastelánem kláštera v Plasích, poté vedl oddělení kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje. Od roku 2009 řídil obecně prospěšnou společnost Revitalizace Kuks, od loňského roku pak stál v čele Královéhradecké labské, o.p.s., jejíž náplní bylo vytvoření cyklostezky mezi Hradcem Králové a Kuksem a splavnění toku Labe v tomto úseku pro osobní přepravu.
Své funkce na pražském magistrátu se Skalický ujme od 1. listopadu, nahradí dlouholetého šéfa památkářů Jana Kněžínka, který odešel na místo šéfa kanceláře památky světového dědictví UNESCO. Kněžínek stojí za mnoha kontroverzními rozhodnutími, více než posudky Národního památkového ústavu se často řídil zájmy investorů a developerů. K práci svého předchůdce se Skalický vyjadřovat nechce, nezná prý jejich pozadí a podle informací z médií je nechce hodnotit. Jak řekl na tiskové konferenci, jeho hlavním cílem je „otevřít a jasně nastavit pravidla chodu památkové péče směrem k veřejnosti“.
Kam bude odbor pod jeho vedením směřovat, je zatím nejasné, ani odborníci netuší, co od Jiřího Skalického čekat. Radní pro kulturu Václav Novotný, který nového ředitele jmenoval, na tiskové konferenci řekl, že vedení města očekává, že napraví pošramocenou pověst magistrátních památkářů. V tom je s ním Skalický zajedno, zdá se však, že nepochopil nebo nechce pochopit, proč je pověst úřadu tak špatná. „Pražská péče je často konzervativní a uzavřená, chce to více ji otevřít,“ řekl po svém jmenování serveru IHNED.cz. I další Skalického vyjádření naznačují, že velkého zastání se u něj pražské památky nedočkají. „Mé krédo je řídit se zákonem,“ řekl deníku Metro. „Ten sice není moc dobrý a nereflektuje potřeby obyvatel. Ale berme to tak, že jsem šmrncnutý cestovním ruchem a kulturním děním, takže rozhodně nebudu patřit k lidem, kteří jsou ortodoxní, co se týče přístupu k památkové péči.“
Skalického vybrala komise politiků a úředníků magistrátu, kde kromě náměstka Novotného zasedl také primátor Bohuslav Svoboda. O místo se ucházelo jedenáct uchazečů, jejich jména ani konkrétní důvody, proč komise sáhla právě po Skalickém, však magistrát nezveřejnil.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné