Jiří Skalický šéfem pražských památkářů

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2012

Novým ředitelem magistrátního odboru památkové péče se stal vystudovaný historik Jiří Skalický (1969). Jeho předchozí zkušenosti jsou dvojího druhu – pracoval jako správce památek, ale také jako vedoucí úředník samosprávy. V letech 1997 až 2003 byl kastelánem kláštera v Plasích, poté vedl oddělení kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje. Od roku 2009 řídil obecně prospěšnou společnost Revitalizace Kuks, od loňského roku pak stál v čele Královéhradecké labské, o.p.s., jejíž náplní bylo vytvoření cyklostezky mezi Hradcem Králové a Kuksem a splavnění toku Labe v tomto úseku pro osobní přepravu.

Své funkce na pražském magistrátu se Skalický ujme od 1. listopadu, nahradí dlouholetého šéfa památkářů Jana Kněžínka, který odešel na místo šéfa kanceláře památky světového dědictví UNESCO. Kněžínek stojí za mnoha kontroverzními rozhodnutími, více než posudky Národního památkového ústavu se často řídil zájmy investorů a developerů. K práci svého předchůdce se Skalický vyjadřovat nechce, nezná prý jejich pozadí a podle informací z médií je nechce hodnotit. Jak řekl na tiskové konferenci, jeho hlavním cílem je „otevřít a jasně nastavit pravidla chodu památkové péče směrem k veřejnosti“.

Kam bude odbor pod jeho vedením směřovat, je zatím nejasné, ani odborníci netuší, co od Jiřího Skalického čekat. Radní pro kulturu Václav Novotný, který nového ředitele jmenoval, na tiskové konferenci řekl, že vedení města očekává, že napraví pošramocenou pověst magistrátních památkářů. V tom je s ním Skalický zajedno, zdá se však, že nepochopil nebo nechce pochopit, proč je pověst úřadu tak špatná. „Pražská péče je často konzervativní a uzavřená, chce to více ji otevřít,“ řekl po svém jmenování serveru IHNED.cz. I další Skalického vyjádření naznačují, že velkého zastání se u něj pražské památky nedočkají. „Mé krédo je řídit se zákonem,“ řekl deníku Metro. „Ten sice není moc dobrý a nereflektuje potřeby obyvatel. Ale berme to tak, že jsem šmrncnutý cestovním ruchem a kulturním děním, takže rozhodně nebudu patřit k lidem, kteří jsou ortodoxní, co se týče přístupu k památkové péči.“
Skalického vybrala komise politiků a úředníků magistrátu, kde kromě náměstka Novotného zasedl také primátor Bohuslav Svoboda. O místo se ucházelo jedenáct uchazečů, jejich jména ani konkrétní důvody, proč komise sáhla právě po Skalickém, však magistrát nezveřejnil.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné