Jurkovičova vila otevřena
Karolina Jirkalová staveniště duben 2011
Začátkem dubna se po celkové rekonstrukci otevřela Jurkovičova vila v Brně, která se stala součástí Moravské galerie.
Je zde umístěna výstava věnovaná životě a tvorbě slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče, jejímž nejcennějším exemplářem je samotná vila. Architekt Marek Štěpán a kurátorka Martina Lehmanová vytvořili expozici, která je k návštěvníkům nezvykle otevřená – většinu věcí je možné si osahat nebo i vyzkoušet. Pro zájemce je k dispozici i studovna s více než než tisícovkou dokumentů, které pracovníci galerie naskenovali ve slovenských archivech.
Autorem rekonstrukce vily, která zahrnovala opravu střechy, dřevěných konstrukcí i fasády,
je architekt Petr Všetečka. „Restaurování domu znamenalo ‚odkrývání Jurkoviče’, především jeho práce s měřítkem, detailem a barvami,“ říká architekt. „Abychom jeho autentickým subtilním tónům nekonkurovali, mají nově vložené formy většinou bílé povrchy.“ V průčelí domu, kde bývala mozaika od Adolfa Kašpara, je umístěna nová malba na skle od Josefa Bolfa, která je v noci podsvícena. Původní Kašparovo dílo se nedochovalo a Moravská galerie dala přednost současnému originálu před dobovou replikou.
Vilu v Brně-Žabovřeskách si v roce 1906 postavil Dušan Jurkovič sám pro sebe. Měla být nejen soukromým domem, ale rovněž demonstrací jeho architektonického názoru, silně ovlivněného děním ve Vídni. Jurkovič se v tomto raném období své tvorby inspiroval výtvarnými formami lidového umění, které však specifickým způsobem přetavil do kontextu městské vilové čtvrtě. Jeho přístup byl komplexní – řešil do posledního detailu interiér, stejně jako zahradu.
Architekt Jurkovič obýval vilu jen krátce. I další majitelé si však byli vědomi hodnoty stavby a dochovala se tak v téměř původním stavu. Moravská galerie dům koupila v roce 2006 za 15 milionů korun.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné