Kamil Mrva ve Fragnerce
Karolina Jirkalová staveniště únor 2010
V Galerii Jaroslava Fragnera se do konce února představuje kopřivnický architekt Kamil Mrva.
Patří k nejvýraznějším představitelům mladší generace českých architektů, přestože většina jeho realizací se drží v hranicích beskydského regionu. Ale růžky už vystrkuje – například projektem autosalonu Škoda do chorvatského Splitu.
Mrva a jeho spolupracovníci chtějí respektovat místní tvarosloví i materiál, ale zároveň nerezignují na soudobý výraz. Snaží se vycházet z přirozených vlastností materiálu, jejich stavby jsou účelné a poměrně střídmé. Někdy to vyjde přímo skvěle, například při realizaci rodinného domu / ateliéru v Kojetíně u Starého Jičína (2009).
Kamil Mrva se narodil v roce 1974 a po absolvování brněnské Fakulty architektury (profesor Miroslav Masák) se vydal na studijní cestu do Severní Ameriky, kde se zajímal především o stavby Franka Lloyda Wrighta. Poté se vrátil do rodné Kopřivnice a pustil se do práce na jedné ze svých prvních staveb, vlastním rodinném domě s ateliérem (2002). Tato realizace vzbudila zasloužený zájem a přinesla mladému autorovi další zakázky. Mezi jeho největší realizace patří Hotel Olympia v Kopřivnici, obytný soubor ve Slezské Ostravě nebo komplex dvou desítek rekreačních domků určených k pronajímání v Horní Bečvě (vše realizováno v roce 2008). Kamil Mrva také spoluzakládal Centrum nové architektury v Ostravě (2005).
Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera nabízí jak jeho starší projekty a realizace, tak soutěžní návrhy i zcela nové práce.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné