Kateřina Šedá Architektkou roku

Anežka Bartlová zprávy říjen 2017

Praha – Čestný titul Architekt roku byl v polovině září udělen trochu nečekaně umělkyni Kateřině Šedé. Porota ocenila její práci s veřejným prostorem. „Kateřina se zabývá vztahy mezi lidmi a to je to, z čeho architektura vyrůstá. Je to nesmírně důležitá činnost a architektky a architekti by ji měli znát,“ uvedl předseda poroty  architekt Josef Pleskot.Praha – Čestný titul Architekt roku byl v polovině září udělen trochu nečekaně umělkyni Kateřině Šedé. Porota ocenila její práci s veřejným prostorem. „Kateřina se zabývá vztahy mezi lidmi a to je to, z čeho architektura vyrůstá. Je to nesmírně důležitá činnost a architektky a architekti by ji měli znát,“ uvedl předseda poroty  architekt Josef Pleskot.

Ze starších umělkyniných prací porota připomněla projekty Furt dokola (2008), kde vybídla sousedy k přelézání plotů, nebo Každej pes jiná ves (2007), kdy propojovala obyvatele Líšeňského sídliště skrze distribuovaný stejnokroj. Nejvíce architektonický je však projekt Bedřichovice nad Temží, který realizovala v letech 2011–2016. Jako výsledek několika participativních fází projektu nakonec s pomocí místních přebudovala náves Bedřichovic u Brna podle vzoru Londýna. Čestné uznání v soutěži Architekt roku obdržel od poroty letos Martin Kupka, který stojí posledních šest let za rozvojem obce Líbeznice (viz AA 5/2017).

Kateřina Šedá je první z oceněných v hlavní kategorii, kdo nestudoval školu architektury, je však třetím nepraktikujícím oceněným v řadě. Vloni obdržela hlavní cenu Marcela Steinbachová, která je členkou sdružení KRUH a redaktorkou časopisu ERA21. O rok dříve, v roce 2015, získal ocenění popularizátor a kritik architektury Adam Gebrian. Prvním oceněným byl v roce 2014 Josef Pleskot. Všichni tři jmenovaná byli členy letošní poroty.

Pořadatelem ceny je firma ABF, která se zaměřuje na organizaci, zajištění a produkci veletrhů všeho druhu. Jedním z nich je i každoroční přehlídka ForARCH na výstavišti v Letňanech, na níž byla cena předána.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné