Kateřina Šedá Architektkou roku
Anežka Bartlová zprávy říjen 2017
Praha – Čestný titul Architekt roku byl v polovině září udělen trochu nečekaně umělkyni Kateřině Šedé. Porota ocenila její práci s veřejným prostorem. „Kateřina se zabývá vztahy mezi lidmi a to je to, z čeho architektura vyrůstá. Je to nesmírně důležitá činnost a architektky a architekti by ji měli znát,“ uvedl předseda poroty architekt Josef Pleskot.Praha – Čestný titul Architekt roku byl v polovině září udělen trochu nečekaně umělkyni Kateřině Šedé. Porota ocenila její práci s veřejným prostorem. „Kateřina se zabývá vztahy mezi lidmi a to je to, z čeho architektura vyrůstá. Je to nesmírně důležitá činnost a architektky a architekti by ji měli znát,“ uvedl předseda poroty architekt Josef Pleskot.
Ze starších umělkyniných prací porota připomněla projekty Furt dokola (2008), kde vybídla sousedy k přelézání plotů, nebo Každej pes jiná ves (2007), kdy propojovala obyvatele Líšeňského sídliště skrze distribuovaný stejnokroj. Nejvíce architektonický je však projekt Bedřichovice nad Temží, který realizovala v letech 2011–2016. Jako výsledek několika participativních fází projektu nakonec s pomocí místních přebudovala náves Bedřichovic u Brna podle vzoru Londýna. Čestné uznání v soutěži Architekt roku obdržel od poroty letos Martin Kupka, který stojí posledních šest let za rozvojem obce Líbeznice (viz AA 5/2017).
Kateřina Šedá je první z oceněných v hlavní kategorii, kdo nestudoval školu architektury, je však třetím nepraktikujícím oceněným v řadě. Vloni obdržela hlavní cenu Marcela Steinbachová, která je členkou sdružení KRUH a redaktorkou časopisu ERA21. O rok dříve, v roce 2015, získal ocenění popularizátor a kritik architektury Adam Gebrian. Prvním oceněným byl v roce 2014 Josef Pleskot. Všichni tři jmenovaná byli členy letošní poroty.
Pořadatelem ceny je firma ABF, která se zaměřuje na organizaci, zajištění a produkci veletrhů všeho druhu. Jedním z nich je i každoroční přehlídka ForARCH na výstavišti v Letňanech, na níž byla cena předána.
Chalupecký potřicáté
Anežka Bartlová recenze listopad 2019
Rámcem, který do značné míry určuje přehlídku sedmi finalistek a finalistů (včetně všech členek skupiny Comunite Fresca) je tentokrát společně sdílené prostředí: Životní, sociální, fyzické (materiálové), mediální… Kurátorky spolu s umělkyněmi a umělci se v ...
Je těžké říct, čí je to vlastně výstava
Anežka Bartlová rozhovor listopad 2020
Rozhovor s Isabelou Grosseovou a Jesperem J. Alvaerem se ohlíží za jejich víc než patnáctiletou společnou tvůrčí praxi a zejména aktuálními dvěma výstavami. Jednou z nich je samostatné dílo prezentované v rámci bienále Ve věci umění v pražském hotelu Panorama, druhou pak...
Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky
Anežka Bartlová portfolio červenec 2020
Proutkaři a výzkumníci / Pracovní skupina (pozn. 1) pro výzkum mimosmyslové estetiky vznikla za účelem zkoumání, mapování (pozn. 2) experimentálního ověřování (pozn. 3) a částečně popularizace (pozn. 4) výzkumu parapsychologických směrů.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?