Knihovna podle HŠH

Karolina Jirkalová architektura duben 2007

Vítězný návrh na novou Národní knihovnu na pražské Letné viděl snad už úplně každý. Rozhodli jsme se proto představit návrh pražského ateliéru HŠH, který v soutěži získal třetí místo. Na nevelký mladý ateliér, který vedou tři architekti kolem 35 let, je to opravdu úspěch.

Jejich projekt má to, co tolik schází Kaplickému: jasnou myšlenku a symboliku. Navrhli jakýsi neuchopitelný, lehce promáčknutý oblý tvar se zrcadlovým povrchem, který odráží vše kolem sebe. „Se svým okolím nekomunikuje, ale ani mu neodporuje, zkrátka je tu,“ říká architekt Petr Hájek z ateliéru HŠH. Symbolických odkazů se nabízí hned několik, může to být srdce, vejce nebo i kapka vody, ještě spíš jádro nebo semeno – prvotní, zárodečné tvary.

Vnitřní struktura budovy je dostředivá – v jejím centru jsou uloženy nejcennější fondy, ty obklopuje prstenec ostatních knih. Další prstenec tvoří kanceláře a výpůjční pulty. Po obvodu jsou pak veřejné prostory, čítárny a studovny. Inspirace vychází ze struktury buňky, uprostřed je jádro, které nese dědičnou informaci, okolo něj funkční jednotky, které udržují buňku naživu. „Je to srdce, které v sobě skrývá národní poklad,“ říká Petr Hájek. „Knihy jsou dosud nepřekonaný způsob uchování informací.“

Plášť je polopropustný – přivádí do interiéru dostatek světla, ale je jen průsvitný, takže neruší čtenáře atraktivními výhledy. „Chtěli jsme vytvořit klidné místo, vhodné k rozjímání a úvahám,“ doplňuje Petr Hájek. Jen v jednom místě se mlha rozestoupí a nabídne pohled na Pražský hrad.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné