Koho potkáte v aukční síni

Mária Gálová názor leden 2007

Co se vám vybaví, když se řekne aukce? Většina lidí s rozpaky odpoví, že na aukci nikdy v životě nebyli. Že si ji však představují tak nějak, jak to viděli ve filmu. Dámy v drahých kožiších, pánové v nejlepších značkových oblecích, licitátor přihazuje nuly po tisícovkách tvrdé měny. Kratochvíle znuděných boháčů a předstíraná uměnímilovnost zbohatlíků. Něco, s čím normální člověk za svůj život vůbec nepřijde do styku.

Nevylučuji, že i tak může aukce vypadat, avšak realita v českém prostředí je této představě dost vzdálená. Objevili bychom společný charakteristický rys návštěvníka našich aukcí? Velmi obtížně. Jsou to úspěšní podnikatelé hledající výhodnou investici, ale také zanícení sběratelé ochotni se i zadlužit, jen aby získali do sbírky další drahocenný kousek. Obchodníci kalkulující s jakou provizí se jim předmět povede střelit dál. A pak také zvědavci. Ti, kteří zatím ke světu dražeb pouze přičichávají, sbírají drahocenné informace a na svůj první obchod s uměním se teprve chystají. A nebo jenom chtějí vidět, jak to na takové aukci vypadá. Může se tam však objevit i člověk, který při náhodném listování katalogem zjistil, že je v aukci nabízen portrét jeho maminky z mládí, který dosud znal jen z vyprávění.

Aukční síně však mají i svou druhou, na první pohled méně viditelnou tvář. Mezi přítomnými sedí obvykle i ti, kteří předměty do aukcí nabízejí. Mladí lidé prodávající vzácný šperk po předcích, aby si vypomohli k bydlení. Staří manželé stěhující se do malých prostor, kam se kvalitní bytelný nábytek, věrně jim sloužící od jejich svatby, už nevejde. Rodina z Ostravy, která dosud netuší, že ta doma trochu překážející socha lučištníka, na kterou se léta prášilo, z nich ze dne na den učiní milionáře. Dědeček, který se zklamán dovtípil, že jeho celý život shromažďovaná sbírka zbraní bude pro jeho potomky jen přítěží, a tak ji raděj prodá někomu, kdo o ní bude pečovat se stejnou láskou jako on. Stará paní ze zámoří, pro kterou se prodej oleje českého malíře z tatínkovy sbírky stal důvodem pro návštěvu rodného města po sedmdesáti letech. A také jiná paní, již natolik sešlá věkem, že poté, co byl její obraz úspěšně prodán v aukci, zarputile tvrdí, že tam nabízen vůbec nebyl.

Když příště navštívíte nějakou aukční síň nebo budete o návštěvě dražby jen uvažovat, nehledejte tam umělý svět pánů svírajících v ruce klíčky od Ferrari a dam jak vystřižených ze žurnálu. Zkuste si spíš připomenout, že je to nejen prostor, kde probíhají výhodné obchody, ale především místo, kde se prolínají různorodé lidské osudy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné