Končí letenský Artwall?

Kateřina Černá zprávy prosinec 2008

Praha – Centrum pro současné umění (CSU) zveřejnilo v polovině listopadu Petici proti nucenému ukončení činnosti galerie Artwall, která využívala kamennou zeď pod Letnou. Centrum tak reaguje na rozhodnutí pražského magistrátu, který během květnové výstavy skupiny Guma Guar jednostranně odstoupil od smlouvy se skupinou Rafani, od níž si CSU prostory pronajímalo.

Důvodem pro zrušení smlouvy bylo použití olympijského sloganu „Všichni jsme v národním týmu“ a loga „Praha 2016“, které město jako spoluzakladatel společnosti Praha olympijská pokládá za protiprávní. „Nevěřím, že Zastupitelstvo hl. m. Prahy je tak malicherné, aby neuneslo uměleckou kritiku svého projektu,“ napsal magistrátu ředitel CSU Ludvík Hlaváček. Zároveň 20. října požádal město o pronájem kamenných nik přímo centru, bez dalšího zprostředkovatele. Žádost však dosud zůstala bez odezvy.

Pokud se iniciátorům petice podaří shromáždit 1000 podpisů zletilých Pražanů, bude magistrát podle Zákona o hlavním městě Praze nucen se námitkami výtvarníků zabývat. Podepisovat je možné na stránkách www.artwall.cz. Již nyní však zástupci centra přemýšlejí o novém prostoru. „V úvahu připadají například výklady turistických obchůdků u Karlova mostu, kolem kterých projíždí tramvaje číslo 17 a 18,“ uvedla Zuzana Štefková z CSU.

Centrum pro současné umění bylo založeno v roce 1992 maďarským filantropem Georgem Sorosem jako součást Středoevropské univerzity, od roku 1997 je samostatnou nadací. Jeho cílem je účinná podpora současného umění. Organizuje zahraniční pobyty umělců a teoretiků a odborně dokumentuje jejich díla na stránkách www.artlist.cz. Dalším z dlouhodobých projektů centra je vystavování umění ve veřejném prostoru, který jí město svým rozhodnutím znemožnilo. V petici je postup magistrátu označen za nepřímou cenzuru.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné