Kovanda kraluje

Kateřina Černá zprávy duben 2008

Klatovy – V šestém ročníku ankety Osobnost roku, kterou vyhlašuje Galerie Klatovy/Klenová, zvítězil s přehledem Jiří Kovanda. Druhé a třetí místo obsadili umělci, kteří loni připravili velké retrospektivy: Alena Kučerová v Galerii hlavního města Prahy a Milan Kunc v Domě umění města Brna.

Nejvýznamnější loňské výtvarné počiny určilo 57 výtvarných teoretiků a kritiků přidělením bodů od jedné do pěti. Vítězný Kovanda byl nominován hned za tři počiny: účast na výstavě Documenta v Kasselu, kde byly vystaveny fotografické záznamy jeho akcí ze 70. let, výstavu v Moravské galerii v Brně a březnové Líbání přes sklo v londýnské Tate Modern.

Při této akci, která byla součástí projektu Actions and Interruptions, Kovanda umístil na skleněnou stěnu na rušné chodbě galerie cedulku, která sdělovala, že o kousek dále je možné se s ním přes sklo políbit. O průběhu happeningu si můžeme udělat představu ze záznamu dostupného na www.artservis.info. Možnostmi mimoverbálního kontaktu se Jiří Kovanda (*1953) zabývá dlouhodobě. V roce 1977 například uskutečnil akci přímo nazvanou Kontakt, při níž se na ulici otíral ramenem o kolemjdoucí chodce.

Otázkou zůstává, proč Kovandovy akce docházejí oficiálního uznání až po 30 letech. Podle ředitele galerie Tranzitdisplay Víta Havránka, který je spoluautorem velké Kovandovy monografie z roku 2006, se vyznačují citlivostí důležitou pro současné české umění. „Ohlasy najdeme například u Evy Koťátkové nebo fotografa Jiřího Skály,“ vysvětluje Havránek.

Vyhlášení výsledků ankety přišlo jen pár dní před zahájením Kovandovy dosud nejobsáhlejší retrospektivy, připravené právě Galerií Klatovy/Klenová. Pod názvem Když jsem byl malej, hrál jsem si holkama je v Galerii U Bílého jednorožce k vidění do konce května. Podrobnější profil Jiřího Kovandy přinášíme na straně 44. (kč)

První desítka:                                    

1. Jiří Kovanda 68b
2. Alena Kučerová 56b
3. Milan Kunc 43b
4. Eva Koťátková 30b
5. Michael Rittstein 25b
6. Zdeněk Beran 24b
7.–8. Martin Mainer, Jindřich Štreit 23b
9. Kateřina Šedá 21b
10. Federico Díaz 20b

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné