Kritici volí Štecha

Kateřina Černá zprávy březen 2011

Praha – Cenu kritiky za mladou malbu převzal 2. února v Galerii kritiků třicetiletý Adam Štech, absolvent ateliéru Vladimíra Skrepla na pražské AVU. O jeho vítězství rozhodla pětičlenná odborná porota, v níž zasedli teoretici Edith Jeřábková a Petr Vaňous, umělci Jiří Kovanda a Lubomír Typlt a šéfredaktor Art+Antiques Jan Skřivánek. Cenu pro malíře do 30 let udílí od roku 2008 Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků.

Vítězný Adam Štech byl ve finále soutěže už loni, kdy zaujal publikum svým expresionisticky laděným obrazem Upírka. Na jaře se pak uskutečnila jeho samostatná výstava v galerii Hunt Kastner Artworks, kde se expresionismus ukázal být pouze jedním z řady zdrojů, z nichž Štech čerpá. „Vybírá si obrazy slavných, často reprodukovaných uměleckých děl z velkých muzejních sbírek, které rozebírá na jednotlivé komponenty: dobové prvky, pozadí a alegorické symboly,“ přibližuje jeho metodu porotce Petr Vaňous. „Následně vše prostuduje, roztřídí a jednotlivé elementy opět složí dohromady v nových konfiguracích a v novém kontextu. Výsledkem jsou pulzující, odvážné, téměř frankensteinovské groteskní portréty, které mají romantickou noblesu a děsivou důvěrnost.“ Podle Vaňouse je Štechova malba, kterou přirovnává k hudebním remixům, jedním z možných východisek pro „obraz dneška“.

Na druhém a třetím místě soutěže se umístili Marek Číhal a Josef Mladějovský. Čtyřiadvacetiletý Marek Číhal, který v roce 2009 přešel z ateliéru Václava Stratila na FAVU k Vladimíru Skreplovi, se také objevil už v loňském finále. Jeho nejnovější obrazy se osvobodily od čitelného vlivu pedagogů a jsou stále radostnější a spontánnější. Objevem letošního ročníku se stal Josef Mladějovský, čerstvý absolvent ateliéru Františka Kowolowského na Fakultě umění Ostravské univerzity. Mladějovský odkazuje na ruský suprematismus, ale jinak než Alice Nikitinová nebo laureáti Chalupeckého ceny Artamonov s Klyuykovem. Jeho obrazy působí jako paralelní záznamy jeho kovových plastik, které nyní můžeme vidět na výstavě Fundamenty a sedimenty v Městské knihovně v Praze.

Cena kritiky za mladou malbu letos změnila systém nominací. Zatímco dříve mladé malíře navrhovala pouze dvacítka kritiků a pedagogů, nyní se mohou přihlašovat do soutěže také sami. Tuto možnost využilo přes třicet umělců. „Letošní výběr deseti finalistů byl proveden z celkového počtu asi sedmdesáti žadatelů z celého státu. Polovina z nich se přihlásila na základě výzvy,“ uvedla Vlasta Čiháková Noshiro, předsedkyně pořádajícího Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků. Cena kritiky 2011 je spojena s odměnou, kterou představuje samostatná výstava na konci kalendářního roku v Galerii kritiků.

Adam Štech: Cibule / 2009 / akryl, plátno / 145 x 200 cm

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné