Ksandr v NTM
Karolina Jirkalová zprávy prosinec 2010
Praha – Novým generálním ředitelem Národního technického muzea se stal Karel Ksandr, který dosud působil v Národním muzeu. O novém řediteli NTM nakonec rozhodl sám ministr kultury, neboť výběrové řízení nepřineslo jednoznačného vítěze. Výběrová komise pouze doporučila finálovou trojici, kterou kromě Ksandra tvořil právník Karel Kos a architekt Michal Crkva. Podle tiskové zprávy ministr Besser nakonec volil mezi Crkvou, kterého považoval za dobrého ekonoma, a Ksandrem, který má zkušenosti s muzejnictvím.
Kdo zasedl ve výběrové komisi, nelze ve zveřejněných materiálech ministerstva dohledat. V podmínkách výběrového řízení je pouze formulace, že se „uskuteční podle pravidel schválených ministrem kultury“. Ministr uvádí, že se pro Ksandra rozhodl především pro jeho představu o způsobu a termínu otevření expozic muzea. Přesvědčila ho také Ksandrova rozvaha o budoucnosti projektu Centra stavitelského dědictví v Plasích. Novinářům však Ksandr tyto své plány nijak konkrétněji nepředstavil.
Šestačtyřicetiletý Karel Ksandr jen těsně splnil jeden ze závazných požadavků konkurzu – ukončené vysokoškolské vzdělání. Na Filozofické fakultě UK zatím završil pouze bakalářský cyklus a pokračuje v magisterském studiu. Stojí však za ním odborné články v oboru dějin architektury a památkové péče – věnoval se především architektovi Josefu Zítkovi a budově Rudolfina, další jeho téma byl mecenáš Josef Hlávka. Ksandr se také spolu s týmem architekta Václava Girsy podílel na rekonstrukci Müllerovy vily v Praze.
Ksandr byl od letošního léta hlavním konzervátorem Národního muzea, do té doby zde působil jako náměstek pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost. V Národním muzeu měl na starosti několik velkých výstavních projektů, především pak novou stálou expozici Křižovatky české státnosti v památníku na Vítkově. Je rovněž místopředsedou Klubu Za starou Prahu.
Karel Ksandr nastoupí do funkce 1. prosince 2010. Na bývalého generálního ředitele muzea Horymíra Kubíčka a jeho ekonomického náměstka Oldřicha Rambouska podalo Ministerstvo kultury trestní oznámení kvůli podezření ze zpronevěry. Kubíček byl ministrem z funkce odvolán s okamžitou platností letos v srpnu.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné