Kultura na Hradě

Kateřina Černá zprávy prosinec 2008

Praha – V příštím roce bude na Pražském hradě probíhat řada rekonstrukcí, které zasáhnou do kulturního provozu. V březnu začne generální oprava Míčovny, pokračovat bude také dlouhodobá rekonstrukce Letohrádku královny Anny.  Belvedér bude proto příští rok zcela uzavřen.

„Pořádání výstav v takovém prostředí by nebylo důstojné,“ vysvětluje David Šebek z tiskového oddělení Kanceláře prezidenta republiky. „Během rekonstrukce se počítá s transportem a usazováním velkých kamenných bloků. Provoz by proto nebyl vhodný ani z hlediska bezpečnosti návštěvníků.“

Nadlouho poslední výstavou, kterou mohli diváci v Belvedéru vidět, tak zůstane přehlídka Tři sochařky, kterou připravila hradní kurátorka Adriana Primusová. Té zároveň na podzim skončila pracovní smlouva a nová jí nebyla nabídnuta. Na chystané výstavě Františka Ronovského se bude podílet již jen jako externistka. S výstavou skláře Václava Ciglera, kterou Primusová na příští rok připravovala právě do Belvedéru, se podle Šebka dál počítá, ale zatím se odsouvá.

Odchodem Primusové se místo kmenového kurátora ruší. „Naši situaci to trochu komplikuje, ale svým způsobem jde jen o administrativní opatření,“ říká vedoucí výstavního oddělení Správy Pražského hradu Kateřina Horníčková. „Zájem s Adrienou Primusovou dál spolupracovat je z naší strany velký,“ dodává.

Výstavní koncepce Hradu se příští rok zaměří na dvě témata: prvním jsou „významné osobnosti“, druhým „idea soužití kultur a náboženství v českých zemích“. Vedle retrospektivy Františka Ronovského, která je na léto plánována do hradní Jízdárny, se v Císařské konírně uskuteční výstavy o Praze španělské, rabi Löwovi a umění české reformace.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné