Kulturní jsou i galerie

Kateřina Černá zprávy červenec 2008

Praha – Petici Za Prahu kulturní podepsalo již přes 31 tisíc signatářů. Iniciativa pro kulturu, která s peticí přišla, stále trvá na odvolání Milana Richtera z postu pražského radního pro kulturu. Přestože po protestech divadelníků město v polovině června rozhodlo, že uvolní na kulturu více než 14 milionů korun, iniciativa poukazuje na to, že peníze byly přiděleny nesystémově, a to hlavně divadlům. Zkrátka naopak přicházejí další držitelé čtyřletých grantů – galerie a festivaly.

Na zatím posledním jednání pražského zastupitelstva, které se konalo 19. června, vystoupil kurátor a umělecký kritik Jiří Ptáček, aby se zastal nejdůležitějších galerií, které v grantovém řízení dopadly velmi špatně. Jmenoval konkrétně Galerii Futura, Galerii Jaroslava Fragnera, Galerii Entrance, která sídlí v budově Karlin Studios, a Galerii Tranzitdisplay.

Pro upřesnění: Galerie Futura dostala oproti loňskému roku méně než 30 procent, tedy 250 místo 900 tisíc korun. Galerie Jaroslava Fragnera, která se specializuje na architekturu, získala na výstavní program pouhých 100 tisíc korun, přestože dříve dostávala až čtyřnásobek. Stejně skončila mladá Galerie Entrance, která vystavuje slibné studenty a absolventy vysokých škol. Galerie Tranzitdisplay má sice stejně jako loni, tedy 200 z požadovaných 950 tisíc korun, ale mezitím se třikrát zvětšila a zvolila náročnější program.

Ptáček ve svém krátkém apelu na zastupitelstvu zdůraznil, že i malé galerie mají určité náklady, přestože operují s menšími rozpočty než divadla a jsou většinou založeny na dobrovolné práci. Jestliže jim město upírá možnost podpory, nemohou nabízet službu, kterou výtvarná kultura potřebuje.
„Je vidět, že se na magistrátu v galeriích nikdo nevyzná a ani nehodlá urychleně řešit jejich situaci. Myslím, že by se to mělo zohlednit i v rámci vašeho jednání. Návrh, který je v současné době k dispozici, je nedostatečný a nevhodný,“ zakončil Ptáček svou řeč, za niž byl odměněn potleskem.
„Postižené galerie vytvořily Fórum profesionálních galerií, které chce za Iniciativu pro kulturu nominovat dva členy, Ludvíka Hlaváčka z Centra současného umění a Víta Havránka z Galerie Tranzitdisplay, do plánovaného poradního sboru primátora,“ řekla Art&Antiques Vlasta Čiháková-Noshiro z představenstva iniciativy.

Rada hlavního města Prahy 17. června odsouhlasila „záměr transformace grantového systému, zejména v souvislosti se zrušením dotace na vstupenku“. Návrh na proměnu grantového systému má radní Richter předložit do 30. října. Už dnes je tudíž jasné, že nesplní původní červnový termín, který pražským umělcům sliboval u kulatých stolů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné