Kurátorem benátského bienále 2018 bude Grafton Architects

Karolina Jirkalová staveniště březen 2017

Benátky – Začátkem roku oznámili organizátoři, že kurátorkami 16. bienále architektury v Benátkách budou irské architektky Yvonne Farrell a Shelley McNamara, které společně vedou ateliér Grafton Architects. Podle prezidenta bienále Paola Baratty navážou kurátorky na téma loňské přehlídky architekta Alejandra Araveny, ale zaměří se především na kvality veřejného i soukromého prostoru – měst, větších územních celků i krajiny. Ty jsou pro ně konečným výsledkem architektonické práce. „Tolik věříme tomu, co děláme, a architektura je v lidském životě tak důležitá, že jsme opravdu nadšené, že máme příležitost vysvětlit a ukázat smysluplnost architektury tomu nejširšímu možnému publiku,“ říká Ivonne Farrell v deníku Irish Times.

Dublinský ateliér Grafton Architects založily Yvonne Farrell a Shelley McNamara v roce 1978, těsně po dokončení studií architektury. Od té doby realizovaly množství především veřejných budov, nejen v Irsku, ale i v zahraničí. Mezi jejich nejvýznamnějšími stavbami jsou často univerzitní budovy – Trinity College v Dublinu, Università Bocconi v Miláně nebo lékařská fakulta a studentské koleje pro univerzitu v irském Limericku. Jejich vůbec nejznámější realizací je budova UTEC University v Limě v Peru, která loni získala cenu RIBA (Královský institut britských architektů) a byla rovněž prezentována na bienále v Benátkách. Projekty ateliéru Grafton Architects se opakovaně objevují ve finále prestižních soutěží, jako je Cena Miese van der Rohe nebo Sterlingova cena. V roce 2012 získal na benátském bienále Stříbrného lva za instalaci Architecture as New Geography skládající poctu Paulovi Mendesu da Rochovi.

Yvonne Farrell a Shelley McNamara se rovněž věnují pedagogické činnosti, vyučovaly na mnoha světových univerzitách, ať už na domácí University College Dublin, nebo prestižních Harvard Graduate School of Design nebo Yale. V současné době působí ve Švýcarsku na Accademia di Mendrisio.

Šestnácté bienále architektury v Benátkách se bude konat od 26. května až do 25. listopadu 2018.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné