Kurátorkou bienále je Kazuyo Sejima

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2009

12. architektonické bienále v Benátkách, které se bude konat na podzim příštího roku, začíná získávat jasnější kontury.

Prezident benátského bienále Paolo Baratta oznámil, že hlavní kurátorkou příštího běhu bude japonská architektka Kazuyo Sejima. S benátským bienále má Sejima dostatek zkušeností: v roce 2000 byla kurátorkou japonského pavilonu a o čtyři roky později získala se svým ateliérem SANAA benátského Zlatého lva za projekt Muzea současného umění v Kanazawa.

Kazuyo Sejima se nesnaží vnutit široké benátské přehlídce jediné téma, svou představu staví na celé řadě protikladných dvojic, například uvnitř a venku, osobní a veřejný, program a forma, fyzický a virtuální, ale i umění a architektura, příroda a člověk. Podle ní mohou tyto protiklady vést k produktivnímu dialogu, ke kýžené dualitě.

Na architektonickou expozici v československém pavilonu byl vypsán konkurz, výsledky by měly být známé koncem letošního roku. Národní galerie v Praze, která výběrové řízení vypsala, neurčila pro československý pavilon žádné téma, takže se dá očekávat široká škála řešení. Jako každý rok jsou i letos velmi limitujícím faktorem finance: celá výstava včetně dopravy a instalace se musí vejít do 1,6 milionu korun. V porovnání například s velkoryse podpořenou expozicí na Expo (asi 180 milionů korun) je to rozpočet méně než skromný.

Dvanáctý ročník Mezinárodní architektonické výstavy v Benátkách se bude konat od 29. srpna do 21. listopadu 2010.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné