Kusá místo Bajcurové

Karolina Jirkalová zprávy únor 2010

Bratislava – Dlouholetá ředitelka Slovenské národní galerie Katarína Bajcurová se koncem roku rozhodla ze své pozice odstoupit.

Od prvního ledna byla vedením SNG dočasně pověřena Alexandra Kusá, až dosud hlavní kurátorka sbírek moderního a současného umění. „Vím, že o tom uvažovala už déle, po deseti letech ve funkci se cítila unavená a chtěla se víc věnovat odborné činnosti,“ komentovala Kusá důvody odchodu Kataríny Bajcurové pro slovenský deník Sme.

Hlavním úkolem nové generální ředitelky bude především zahájit rekonstrukci bratislavské budovy SNG. Alexandra Kusá však před sebou vidí i další úkoly: vyřešit problémy s uložením sbírek a také pořádat větší množství malých výstav ze sbírek galerie. Uvažuje dokonce o tom, že by SNG zrušila stálou expozici 20. století a namísto toho by kurátoři připravovali časově omezené tematické výstavy. Mezi velké projekty připravované galerií patří výstava slovenského pozdně gotického umění pro pařížské Musée national du Moyen Age v Thermes de Cluny nebo monografická výstava Júlia Kollera, klíčové postavy slovenského konceptuálního umění.

Kusá strávila loňský rok hostováním na postu šéfkurátorky Moravské galerie v Brně, a jak sama říká, bez této zkušenosti by si možná ani netroufla post generální ředitelky SNG přijmout. Dál chce pracovat také jako kurátorka – na příští rok má naplánován velký projekt věnovaný 50. letům 20. století. Vedením SNG byla Kusá pověřena zatím na půl roku, zda se zúčastní případného konkurzu, zatím neuvedla.

Alexandra Kusá SNG povede minimálně do léta.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné