Kutnohorské šachy

Kateřina Černá zprávy květen 2008

Kutná Hora – České muzeum výtvarných umění (ČMVU) se po loňské kolaudaci mělo letos stěhovat do budovy Jezuitské koleje v Kutné hoře. Zřizovatel muzea, Středočeský kraj, však nyní přehodnocuje své plány. Nechal si vypracovat odborné posudky a na poslední chvíli svolal komisi, která má otevřít diskusi o budoucím využití Jezuitské koleje.

V komisi zasedli 8. dubna kromě středočeské radní pro kulturu Jiřiny Pospíšilové například galerista Jiří Švestka, generální ředitel Národní galerie Milan Knížák a Ladislav Kesner, majitel agentury Cultropa, která pro kraj vypracovala komplexní posudek rozvoje Českého muzea výtvarných umění. Členství odmítl ředitel Západočeské galerie Roman Musil a především ředitel ČMVU Ivan Neumann.

„Napsal jsem panu hejtmanovi, že je pozdě otvírat diskusi, když má dům hotovou kolaudaci a připravuje se jeho spuštění,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Neumann. „Navíc se mě to velmi osobně dotýká. Tým Českého muzea na tom deset let pracuje a před otevřením vám někdo řekne, že je to špatně.“

Komise se podle tiskového mluvčího Středočeského kraje Martina Kupky vyslovila příznivě k návrhům firmy Cultropa. Podle jejího posudku hrozí Jezuitské koleji syndrom „mrtvého paláce“, jemuž lze zabránit tím, že se do barokního komplexu vedle ČMVU nastěhuje další instituce. Krajské tiskové oddělení potvrdilo, že se uvažuje například o vysoké škole.

Z pohledu muzea je ovšem toto řešení problematické, protože rekonstrukce, realizovaná ve spolupráci s architektem Jiřím Krejčíkem z hradeckého studia ARN, s podobným využitím nepočítala. „Výstavní síně na posluchárny jen tak nepředěláte,“ upozorňuje ředitel Neumann. „Případné úpravy by navíc stály kraj další peníze.“

Na celé situaci zaráží hlavně pozdní pochybnosti kraje, který zná plány muzea nejméně od roku 2001. ČMVU bylo zapsáno do katastru nemovitostí jako správce objektu v roce 1998 a program byl jasně deklarován už v prvních ideových záměrech.

Jezuitská kolej nikdy neměla sloužit pouze sbírkám Českého muzea výtvarných umění. Je plánována jako multifunkční muzeum, v němž se počítá s pronájmem velkých sálů ke kulturním a společenským akcím (divadlo, koncerty, konference) a s krátkodobými proměnnými expozicemi. Samozřejmostí je muzejní obchod, knihkupectví, kavárna, mediatéka a digitální průvodce sbírkami.

O tom, jestli Českému muzeu výtvarných umění přibude v Jezuitské koleji nový soused, nakonec rozhodne Rada Středočeského kraje. Proti „nepřijatelnému manipulování“ s objektem koleje u ní již protestovala Uměleckohistorická společnost. UHS se obává monopolu agentury Cultropa v oblasti kulturního poradenství a připomíná, že tato společnost spolupracovala také na návrhu sloučení Galerie a Muzea hlavního města Prahy. 

Slavnostní otevření Jezuitské koleje v Kutné hoře mělo podle původního plánu Českého muzea výtvarných umění proběhnout nejspíše 28. října 2008. Nyní však nic není jisté.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné