Langovy Benátky?

Kateřina Černá zprávy leden 2011

Praha – Ministr kultury Jiří Besser 6. prosince rozhodl, že Českou republiku bude na 54. benátském bienále reprezentovat Dominik Lang. Jeho projekt Spící město byl v listopadu vybrán odbornou komisí Národní galerie a doporučen k realizaci

Ředitel galerie Milan Knížák ale doporučení komise ignoroval a vybral návrh trojice Vasil Artamonov, Alexey Klyuykov a Pavel Sterec. Ti na protest proti jeho postupu účast na bienále odmítli, což sdělili i ministrovi. Ani Langova účast ovšem není stoprocentně jistá. Umělec 17. prosince sdělil ČTK, že zatím z ministerstva nedostal žádné oficiální vyjádření.

Besserovo rozhodnutí není jen momentálním řešením akutní situace, ale mělo by mít systémový charakter. Ministerstvo kultury převzalo od Národní galerie veškerou odpovědnost za bienále. Bude mít na starosti pořádání události i výběr českých reprezentantů. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo pojede do Benátek, zůstane i v budoucnu v rukou jednoho muže. Besser však v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že ministr by měl zejména v uměleckých otázkách „akceptovat stanoviska komise, a pak by k podobným problémům nemělo docházet“.

Celou věc je nutné řešit také legislativně. „Bude nutné najít legální způsob, aby rozhodnutí ministra kultury bylo po právní stránce zcela v pořádku,“ uvádějí stránky MK ČR. Právní změny by se měly týkat mimo jiné statusu Národní galerie, jež je příspěvkovou organizací ministerstva, a mezivládní dohody se Slovenskem, které se s Českou republikou dělí o vlastnictví, hospodaření a užívání benátského pavilonu. Podle tiskového mluvčí Ministerstva kultury „smlouvy připadají v úvahu v průběhu příštího roku“. Nevyřízené právní náležitosti zatím znejasňují ministrovo rozhodnutí, a tím pádem i realizaci Langova projektu.

Odborníci hodnotí Besserovo řešení různě. Historik umění Jiří Ptáček ho označil za pozitivní krok, který „otvírá nové pole v jednání, aby nedocházelo ke krizovým situacím“. Ředitelka organizace ProCulture Marta Smolíková však zdůraznila, že rozhodovat by měla spíše odborná instituce než ministerstvo. „Pokud by se z toho mělo stát systémové řešení, byl by to krok zpět,“ řekla ČTK.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné