Leica pod střechou

Kateřina Černá zprávy duben 2008

Praha – Leica Gallery Prague našla po čtyřletém harcování vlakem konečně stálé zázemí. Bude sídlit ve Školské 28, v prostorách, které majitel dosud pronajímal second handu. Dům se tak zanedlouho stane kulturním centrem – ve dvoře totiž funguje Komunikační prostor Školská 28. „Držíme Leice palce a těšíme se, jak to tu budeme společně kultivovat,“ říká jeho kurátorka Dana Recmanová.

Než se však Leica Gallery nastěhuje, musí proběhnout celková rekonstrukce. Galerie si slibovala, že prostředky na opravy získá z aukce fotografií, získaných darem i vybraných z vlastní stálé sbírky. Kupující však na aukci, která proběhla 5. března v Hotelu Josef, využili spíše možnosti získat kvalitní snímky lacino a ceny nešly příliš nahoru. Výtěžek půl milionu korun bohužel na opravu nových prostor nestačí.

„Vždycky, když nám opravdu teče do bot, pomůže nám firma Lhoist. Je to partner, na kterého se můžeme spolehnout,“ říká ředitelka galerie Jana Bömerová. Vápenka Lhoist je kromě své sbírky současné plastiky a fotografie známá tím, že nechává slavné fotografy dokumentovat krajinu v oblasti těžby vápence. Její kamenolomy tak zachytil například Josef Koudelka. „Podpora fotografie je v naší firmě tradicí. Začala ve chvíli, kdy majitel, baron Berghmans, navázal kontakt s Henrim Cartier-Bressonem,“ vysvětluje Jan Šroubek, generální ředitel české pobočky.

S opravami galerie se začalo hned druhý den po aukci. Rekonstrukce musí být hotová do 6. května, kdy Leica ve Školské zahájí svou obnovenou výstavní činnost. Vstupní prostor by se měl změnit v kavárnu s fotografickou knihovnou. Návštěvníci si zde budou moci knihy nejen kupovat, ale také beztrestně prohlížet. Kavárna by měla mít vždy jeden exemplář „na roztrhání“.

Výstavní koncepce by měla být stejná jako v době, kdy Leica Gallery sídlila na Pražském hradě. „Zůstáváme galerií, která si vybírá svůj program. Chceme dělat především autorské výstavy,“ říká Bömerová. Výstavní program zahájí britská fotografka Sarah Moonová, v červnu bude následovat Jiří Turek. V koncepci by se měli setkávat světově proslulí umělci s nejlepšími českými fotografy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné