Lišku vystřídal Smetana

Kateřina Černá zprávy březen 2011

Praha – Vysoká škola uměleckoprůmyslová má od 1. února nového rektora. Je jím architekt Jindřich Smetana, který ve funkci vystřídal historika umění Pavla Lišku. Volba rektora proběhla v listopadu. Akademický senát vybíral ze dvou kandidátů. O rektorské místo se kromě Smetany ucházela historička architektury Irena Žantovská Murray. Smetana byl nakonec zvolen výraznou většinou hlasů (14:1).

Výhodou šestapadesátiletého Smetany byla jeho znalost situace na VŠUP, kterou vystudoval a kde už dvacet let působí jako vedoucí ateliéru Architektura I. „Jindřich Smetana je absolventem školy, velmi ctí tradici školy a na budoucnosti školy mu záleží,“ uvádí členka senátu Lada Hubatová Vacková. Dalším důvodem, proč Smetanu volila, bylo jeho vystupování v roli předsedy senátu v době problematického rektorování malíře Borise Jirků v roce 2006. Toho prezident republiky po půl roce odvolal na základě návrhu akademického senátu, který rektorovi vyjádřil nedůvěru. Důvodem bylo opakované porušování právních norem, kterého se měl Jirků dopustit. „Smetana tehdy přesvědčivě dokázal obhájit majoritní opozici senátu vůči vedení,“ vysvětluje Vacková. „Věřím, že jako aktivní architekt, znalý zdejších poměrů, bude schopen konstruktivně zvážit a manažersky vyřešit prostorovou nedostatečnost školy,“ dodává na závěr.

Ve svých volebních tezích Smetana označil za hlavní nedostatky školy právě „alarmující, ale léta nevyřešené problémy s výukovými prostory, dílnami a dislokací několika ateliérů“ a finanční situaci školy, která neumožňuje „narovnat mzdové parametry u pedagogů“. Dále uvedl, že nechce čekat na ideální řešení elementárních potřeb školy v nedohlednu, ale chce dosáhnout reálného řešení v relativně krátkém časovém horizontu.

Jindřich Smetana je synem architekta Pavla Smetany a spisovatelky Jindřišky Smetanové. V roce 1979 absolvoval VŠUP u scénografa Josefa Svobody, s nímž od začátku 80. let spolupracoval v Laterně Magice. Vedle scénografie a výstavnictví se věnuje převážně kulturním stavbám. Se svou společností Anima-Tech realizoval například divadla Spirála (1991) a Alfred ve dvoře (1997), za něž získal Grand Prix Obce architektů. V současnosti pracuje na dvou významných projektech v Kuvajtu: dostavbě Kuvajtského národního muzea a konverzi historického komplexu American Mission Hospital na nové kulturní centrum.

Smetana nastupuje do rektorské funkce po Pavlu Liškovi, jehož cílem byla především modernizace školy. Během svého funkčního období obměnil téměř třetinu pedagogického sboru. „Když jsem nastoupil na školu, zdálo se mi, že se nikdo nechce hlásit k designu,“ uvádí bývalý rektor. „Dělalo se buď užité, nebo volné umění. Za mého vedení nastoupila na školu řada nových pedagogů, kteří s pojmem design nemají problém. Mám na mysli například Ronyho Plesla, který vede ateliér skla, vedoucí ateliéru K.O.V. Evu Eisler nebo módní návrhářku Liběnu Rochovou, která se ujala ateliéru designu oděvu a obuvi,“ shrnuje své působení Liška.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné