McQueenův Hlad

Kateřina Černá zprávy říjen 2009

Praha – Od 1. října poběží v českých kinech film britského výtvarníka a režiséra Stevea McQueena Hlad. Snímek získal 28 světových ocenění, včetně prestižní Zlaté kamery na festivalu v Cannes a ceny BAFTA 2009. McQueen se v roce 1999 stal držitelem Turnerovy ceny a jeho snímky se letos promítaly v britském pavilonu na benátském bienále.

Hlad výtvarně působivým způsobem zpracovává pohnutou kapitolu z novodobých irských dějin. V roce 1981 ve věznici Maze v Severním Irsku vyhlásili vězni z řad irské republikánské armády hladovku na protest proti brutálnímu zacházení bachařů. Při sedmitýdenní hladovce zahynul vůdce vězeňského povstání Bobby Sands.

 

McQueen pojal svůj film jako trilogii. V úvodu ukazuje děsivé podmínky věznice, druhá část se věnuje přípravě vězňů k protestu a závěrečná kapitola klade otázku, nakolik je v moderní společnosti oprávněné obětovat sám sebe.

„Chtěl jsem ukázat, jak v roce 1981 H-blok ve věznici Maze nejen vypadal, ale také jak byl cítit, slyšet a jaký byl na dotek. Chtěl jsem zprostředkovat takový pocit, jaký nezískáte z knih ani z archivů. Zajímalo mě vše z vězeňského života, to obyčejné i nezvyklé. A přesto jsem se snažil vše, co vedlo ke smrti vězňů, sdělovat abstraktně,“ popsal své dílo autor.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné