Město a zvuk

Kateřina Černá zprávy prosinec 2011

Praha – Koncem května byly vyhlášeny výsledky studentské ceny Essl Award, kterou sponzorují majitelé obchodní sítě Baumax, manželé Esslovi. Na rozdíl od minulých ročníků jsou letos dva víteězové – Josef Bareš a Roman Štětina. Na společnou výstavu laureátů jednotlivých národních kol do Essl Muzea byla pozvána také Martina Holá. Slavnostní předání ceny a výstava finalistů se letos poprvé konaly v Galerii hlavního města Prahy.

Josef Bareš (1982) byl oceněn za dílo Viewpoint Series (Hlediska), které zkoumá, jak si při chůzi městem vytváříme představu prostoru. Instalace díla je složena z videa, knihy a map. V různých médiích se setkáváme s černobílými obrysy budov, nasnímanými postupně z různých úhlů pohledu. Základem projektu byl autorův zájem o sémiotiku – o způsob, jak čteme městskou krajinu. Barešovo dílo se v mnohém podobá práci minulého vítěze Essl Award Jana Pfeiffera, který také řeší urbanistická témata.

Roman Štětina (1986) zaujal porotu svým vydařeným zvukovým dílem Nokturno. Jde o intervence do živého rozhlasového vysílání, které vyzývá posluchače, aby zavolali do rádia svoje otázky a názory. Štětina vytočil příslušné telefonní číslo, ale místo svých dotazů pustil do éteru repliky ze starých rozhlasových her. S touto situací se pak museli vyrovnat rozhlasoví redaktoři. Síla a vtip Štětinova díla vyplývá právě z jejich reakcí.

„Štětinovo dílo bylo srozumitelné i zahraničním porotcům, kteří nepoznají hlas Rudolfa Hrušínského nebo Karla Högera, což dokazuje jeho kvalitu,“ komentoval práci Jiří Švestka, člen mezinárodní poroty. Letošní vyhlašování dvou vítězů mělo podle něj praktický význam. Porota dospěla k výsledku rychleji než v minulých letech, kdy rozhodovala o prvním a druhém místě. Essl Award je určena studentům výtvarných škol z České republiky, Slovenska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Chorvatska a Slovinska. Je udělována každé dva roky, v každé zemi zvlášť. První ročník se uskutečnil v roce 2005.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné