Mě101

Karolina Jirkalová staveniště duben 2010

Brněnský architektonický ateliér DRNH zahájil druhou virtuální výstavu svých studií. Její název Mě101 přímo odkazuje k výstavě první, kterou autoři pojmenovali slovní hříčkou Mě100. Nová série ideových studií architektů Antonína Nováka a Petra Valenty „zkoumá možnosti využití specifických prostorů v rámci sídel“. Všechny návrhy výstavy Mě101 jsou určeny k bydlení.

Prvním z těchto zdánlivě nevyužitelných prostor je skládka stavební suti v bývalém lomu, kterou degraduje i bezprostřední blízkost rychlostní komunikace. Novák s Valentou sem navrhli terasový bytový dům, jehož fraktální forma kopíruje hrany lomu. Vytváří tak chráněný záliv se společnou parkovou zahradou, které dominuje chráněná skalní hrana. Od rušné silnice je celý blok odcloněn podélným parkovacím domem. Architekti navrhli tuto bytovku ve dvou variantách, které se liší charakterem a rozměry teras – Lomulom je strmější, Lomulinka má pak mírnější profil.

Nefungující areál školy v brněnských Žabovřeskách pak architekti přeměnili na soubor bytových objektů, jejichž forma je odvozena od stávajících objektů. Domy mají půdorys čtyřlístku (věžáky), nebo trojlístku (nižší domy) s vertikálním komunikačním jádrem uprostřed. Celá fasáda je kolem dokola tvořena lodžiemi a má navíc sekundární plášť z demontovatelných perforovaných plechů. Vzhled toho kterého domu tak hodně závisí na jeho obyvatelích.

Sluncivlna a Sluncival jsou názvy dvou variant bytového komplexu navrženého do lokality nevyužívané vodárny v centru města. Jižní fasádu bytového domu tvoří fotovoltaický kolektor a jeho „sluncitečnosti“ je podřízena celá forma stavby. Nejpoetičtější z šestice studií virtuální výstavy Mě101 je projekt nazvaný Polelány. Jde o vinařský domek do Čejkovic, který autoři umístili do původní půdorysné stopy i hmoty asanovaného objektu. Archetypální formy, dřevo, hrubá omítka, velká nedělená skla v subtilních rámech – to vše zacloněno pergolou obepnutou výhonky vína.

Mě101 najdete na stejné adrese jako první virtuální výstavu ateliéru DRNH: www.me100.cz.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné