Měsíc české architektury

Karolina Jirkalová zprávy březen 2009

Od konce března do začátku května bude v Berlíně k vidění pět výstav, představujících současnou českou architekturu.

Projet s názvem ARCHIczech připravila spolu s německými partnery Galerie Jaroslava Fragnera. Výstavy poběží ve třech berlínských galerijních prostorech: v Českém centru, v prostorách Velvyslanectví ČR a v Deutsches Architektur Zentrum. Cílem projektu, který byl zařazen mezi hlavní akce doprovázející naše předsednictví Evropské unie, je představit německé veřejnosti současnou českou architekturu napříč generacemi i trendy. Výstavy nevznikly speciálně pro tuto akci, jde vesměs o výběr z projektů několika posledních let.

Nejstarší generaci zastoupí expozice věnovaná Věře a Vladimíru Machoninovým – ta bude prezentována v budově velvyslanectví ČR v Berlíně, tedy v jedné z důležitých realizací této architektonické dvojice. Těžištěm výstavy budou projekty a stavby z 60. a 70. let (např. OD Kotva, hotel Thermal, Dům bytové kultury).

Uceleným průřezem několika generacemi české architektonické scény je pak projekt Generace+, připravený pražským Centrem pro středoevropskou architekturu. Výstava New Face of Prague přibližuje 50 projektů, realizovaných i nerealizovaných v české metropoli v posledních dvaceti letech.

Cyklus InterCity: Praha-Berlín představuje každý rok tvorbu osmi mladých pražských umělců a jejich berlínských vrstevníků. Každý rok je zaměřen na jiné umělecké odvětví – letošní ročník se trefil právě do architektury. Na podzim byl soubor vystaven v pražské Galerii Kritiků.

Pátou výstavou z berlínského projektu ARCHIczech je Zelená architektura.CZ – expozice, kterou jsme před pár měsíci mohli vidět v Galerii Jaroslava Fragnera.

Součástí berlínského Měsíce české architektury bude i cyklus přednášek předních českých architektů a teoretiků, který se zaměří na vývoj české architektury po roce 1990.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné