Město v Kruhu

Karolina Jirkalová staveniště březen 2012

Občanské sdružení Kruh zahájilo jarní cyklus přednášek a diskusí o architektuře, který je věnován problematice plánování města, primárně pak veřejnému prostoru. Přednášky se konají vždy první čtvrtek v měsíci od 19.30 v Kulturním centru Vltavská. Úvodní večer proběhl 1. března pod názvem Ideální město – pětice absolventů školy Emila Přikryla pražské AVU zde představila projekty na ideální města, které vznikly jako diplomové a ročníkové práce. Na tento večer naváže 4. dubna diskuse o praktických úskalích urbanismu nazvaná Skutečné město, kde vystoupí hlavní architekti menších měst – Martin Hilpert (Semily), Radek Jiránek (Jičín), Eva Brandová (Klatovy) a Petr Janoš (Roudnice nad Labem). Všichni čtyři se záhy po absolvování fakulty architektury rozhodli využít své schopnosti a znalosti k pozvednutí města, kde žijí.

Vizi pro Liberec – první strukturální plán vypracovaný pro české město – představí její autoři 3. května. Architekti a liberečtí politici budou hovořit o vzniku a zpracování strukturálního plánu, ale i o udržitelném rozvoji města Liberce a budoucnosti územního plánování. O měsíc později, 7. června, pak v rámci série vystoupí architekt Marek Štěpán, autor sakrálních staveb v Ostravě-Zábřehu, Šumné a dalších městech. Nebude chybět ani pohled z druhé strany – večera se zúčastní i farář kostela sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu Vítězslav Řehulka.

Kromě přednášek ve velkém sále Vltavské připravil Kruh také dvě komornější setkání, která proběhnou v kavárně Fra na Vinohradech. Architekt Josef Čančík zde 22. března představí svá řešení pro uplynulé tři ročníky festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Historička architektury Martina Flekačová pak 24. května přiblíží dějiny pražských územněplánovacích institucí v průběhu 20. století.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné