Metropol na národní

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2007

Začátkem léta byl naproti obchodnímu domu Máj na Národní třídě v Praze otevřen hotel Metropol od ateliéru Chalupa architekti. Vznikl přestavbou administrativní budovy Sportturistu, kterou v 70. letech navrhl architekt Jiří Siegel. Aby se do stávajícího objemu vešlo 60 pokojů požadovaných investorem, bylo třeba radikálně zasáhnout do původní konstrukce a dům přepatrovat.

Nová budova se stejně jako její předchůdce drží regulace z 19. století, drží uliční čáru, výškově odpovídá sousedním domům. Poslední patro ladným obloukem ustupuje dozadu, podobně jako sousední střechy s mansardami. Hotel má ocelovou konstrukci, na které je zavěšena celoskleněná fasáda z čirého skla, která nezrcadlí své okolí. Pravidelně členěné průčelí oživují výsuvné markýzy v každém patře. Jsou automaticky řízené podle intenzity slunečního svitu a větru, a tak se během dne podoba fasády výrazně proměňuje. O něco větší markýzy cloní také vstupní prostor v přízemí.

Parter tvoří jediný nedělený prostor, kde je umístěno jak volně přístupné hotelové lobby s kavárnou, tak i hotelová snídárna a restaurace, což rozhodně není obvyklé řešení.
Během letních měsíců je možné zcela otevřít čelní prosklenou stěnu – hotel a ulice se stávají propojeným světem. Technické a provozní zázemí je skryto ve dvou podzemních patrech.

Hotel Metropol má osm pater po osmi pokojích, čtyři orientované do ulice, čtyři do dvora. Všechny pokoje, do kterých se vchází z úzké a strohé schodišťové haly, jsou stejné jak dispozicí, tak vybavením. Nejsou nijak velké, do 14 m² se pokoj pro dva i s koupelnou vměstná jen tak tak. Barevné řešení je jednoduché a působivé – rudá a čistě bílá, nic víc. Čelní stěna každého pokoje je prosklená, pod nohama máte ulici, před sebou obchodní dům Máj.

Celkovou image hotelu dotváří vizuální styl navržený Petrem Babákem, jehož součástí je i navigační systém, který vás provede celou budovou.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné