Mies pro MUSAC
Karolina Jirkalová staveniště červen 2007
Letošní cenu Miese van der Rohe získala dvojice madridských architektů Luis Mansilla a Emilio Tuñón za Muzeum současného kastilského mění v Leónu (MUSAC). Cenu převzali 14. května v Miesově pavilonu v Barceloně. Porota ocenila především otevřenou šachovnicovou strukturu, která nabízí prostor širokému spektru kulturních akcí. Celý komplex vznikl jako skládačka ze dvou typů prostorových jednotek – ve tvaru obdélníku nebo kosočtverce. Z větší části je jednopodlažní, osvětlení výstavních prostor je zajištěno jak světlíky, tak i vnitřními dvory. Základem budovy, která se rozkládá na ploše 21 tisíc čtverečních metrů, jsou prefabrikované betonové prvky.
Klikaté uspořádání jednotlivých sekvencí je inspirováno meandry místní řeky Duero. Také nejednotná střešní krajina připomíná rozvlněnou vodní hladinu. Vlny ostatně evokuje také půdorys stavby. Fasáda MUSACu má být pojítkem středověkého Leónu se současností – architekti zdigitalizovali barvy z vitráží v oknech místní katedrály a vytvořili tak barevnou škálu pro skleněné průčelí muzea. Fasády otočené k ostatním stranám jsou pak světle šedé.
MUSAC není jediná aktivita madridské dvojice Mansilla a Tuñon v Leónu, centru jednoho z nejchudších regionů Španělska. V roce 2001 postavili na okraji starého města koncertní sál a v současné době zasedají v porotě na místní kongresové centrum. Do soutěže pozvali nejlepší současné španělské architekty.
Cena Miese van der Rohe se uděluje od 1988 každé dva roky jako architektonická cena Evropské unie. Kromě hlavní ceny bylo uděleno také zvláštní ocenění, které získali slovinští Bevk Perović arhitekti za Matematickou fakultu v Lublani. Z českých architektů se letos nikdo nedostal ani do užší nominace.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné