Mies pro MUSAC

Karolina Jirkalová staveniště červen 2007

Letošní cenu Miese van der Rohe získala dvojice madridských architektů Luis Mansilla a Emilio Tuñón za Muzeum současného kastilského mění v Leónu (MUSAC). Cenu převzali 14. května v Miesově pavilonu v Barceloně. Porota ocenila především otevřenou šachovnicovou strukturu, která nabízí prostor širokému spektru kulturních akcí. Celý komplex vznikl jako skládačka ze dvou typů prostorových jednotek – ve tvaru obdélníku nebo kosočtverce. Z větší části je jednopodlažní, osvětlení výstavních prostor je zajištěno jak světlíky, tak i vnitřními dvory. Základem budovy, která se rozkládá na ploše 21 tisíc čtverečních metrů, jsou prefabrikované betonové prvky.

Klikaté uspořádání jednotlivých sekvencí je inspirováno meandry místní řeky Duero. Také nejednotná střešní krajina připomíná rozvlněnou vodní hladinu. Vlny ostatně evokuje také půdorys stavby. Fasáda MUSACu má být pojítkem středověkého Leónu se současností – architekti zdigitalizovali barvy z vitráží v oknech místní katedrály a vytvořili tak barevnou škálu pro skleněné průčelí muzea. Fasády otočené k ostatním stranám jsou pak světle šedé.

MUSAC není jediná aktivita madridské dvojice Mansilla a Tuñon v Leónu, centru jednoho z nejchudších regionů Španělska. V roce 2001 postavili na okraji starého města koncertní sál a v současné době zasedají v porotě na místní kongresové centrum. Do soutěže pozvali nejlepší současné španělské architekty.

Cena Miese van der Rohe se uděluje od 1988 každé dva roky jako architektonická cena Evropské unie. Kromě hlavní ceny bylo uděleno také zvláštní ocenění, které získali slovinští Bevk Perović arhitekti za Matematickou fakultu v Lublani. Z českých architektů se letos nikdo nedostal ani do užší nominace.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné