Mílek není apríl

Kateřina Černá zprávy květen 2009

Zlín – Novým ředitelem Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně byl 1. dubna jmenován třicetiletý historik umění Václav Mílek.

Ve funkci vystřídal Ludvíka Ševečka, který galerii vedl 18 let. Nový ředitel byl podle náměstka hejtmana Zlínského kraje Jindřicha Ondruše vybrán ze 17 uchazečů. Vzhledem k tomu, že Mílek pracuje ve zlínské galerii už 5 let jako kurátor, lze od něj očekávat dobrou znalost místní situace.
Za největší problém, který galerie musí vyřešit, považuje Mílek práci s veřejností. „Chceme zlepšit doprovodné programy a jejich propagaci,“ uvádí. Důležitým mezníkem pro galerii bude přesun do bývalé Baťovy továrny, který by se měl uskutečnit do roku 2013. „V tuto chvíli jsme ve fázi vyhlášení architektonické soutěže na rekonstrukci objektu,“ vysvětluje nový ředitel.

Mílek vystudoval dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně a zároveň ekonomiku a management na Fakultě podnikatelské VUT. Po studiu absolvoval roční kvalifikační program v oboru kulturní management, v rámci kterého pracoval v tradičním sídle land artu, galerii Kunstverein Springhornhof v severoněmecké vesnici Neuenkirchen.

Z této zahraniční stáže vzešel i Mílkův nejvýraznější kurátorský počin, letošní výstava Obydlená místa / Bewohnte Orte s podtitulem Iluze o městě a venkově, které se kromě mladých německých umělců zúčastnila držitelka Chalupeckého ceny Kateřina Šedá nebo skupina Rafani.  „Umění ve veřejném prostoru je mi blízké, ale jako kurátor se pochopitelně snažím mít co nejširší přehled,“ říká Mílek.

Zlínská galerie vznikla v roce 1953. Těžištěm jejích sbírek, které byly založeny mimo jiné na nákupech ze Zlínských salonů z let 1936–1948, je umění 1. poloviny 20. století. Podle nového ředitele však instituce žije současností. „Vedle Galerie Klatovy/Klenová jsme jednou z mála krajských galerií, které se věnují mladému umění,“ říká Mílek s odkazem na Zlínský salon mladých, který bude zahájen v polovině května a jehož se letos zúčastní například Ondřej Brody, Dominik Lang nebo Jakub Nepraš. Galerie rovněž vydává odborný čtvrtletník Prostor Zlín.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné