Mladá Vídeň

Karolina Jirkalová staveniště únor 2009

Do pražské Galerie Jaroslava Fragnera doputovala výstava s názvem Yo.V.A.2. Pod touto zkratkou tu až do poloviny března najdeme Mladé vídeňské architekty (Young Viennese Architects).

Projekt představující nejmladší generaci architektů působících v rakouské metropoli organizuje a financuje samotné město Vídeň. O účast na výstavě se mohli ucházet mladí architekti do 45 let, jejichž ateliér sídlí ve Vídni a mají v tomto městě alespoň jednu realizaci. Původ architektů přitom nehrál roli, na přehlídce najdeme Němce, Italy, ale také Íránce. Z přihlášených portfolií pak účastníky výstavy vybrala sedmičlenná porota složená z architektů, vysokoškolských pedagogů a zástupců profesních skupin.

První vlna tohoto projektu byla zahájena v roce 2005, v rámci Vídeňského roku architektury, druhá část, kterou máme teď možnost navštívit v Galerii Jaroslava Fragnera, odstartovala v roce 2008. Yo.V.A.2, která byla od počátku koncipována jako putovní výstava, představí 12 mladých ateliérů. Její součástí bude také přednáška ateliéru SOLID architecture, který tvoří dvojice Christine Hornerová a Christoph Hinterreitner. Jejich práce podle poroty nesou „pragmatický rukopis, nabízejí nemódní kvalitu a umožňují situační vylepšení bez  masivních zásahů do uživatelských výhod“. Menší část výstavy pak prezentuje Vídeňskou deklaraci o architektuře, která stanovuje zásadní postoje města v oblasti architektury a rozvoje. Vítaná inspirace nejen pro pražské radní.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné