Mladí respektují Šimotovou

Kateřina Černá zprávy prosinec 2008

Praha – V pátek 31. října převzala Adriena Šimotová Cenu od Vladimíra Skrepla. Putovní ocenění mění vždy název podle laureáta, příští rok se tedy bude udílet Cena od Adrieny Šimotové. Projekt vyjadřuje úctu mladších členů výtvarné obce ke starším umělcům. V záplavě cen pro mladé je tak čestnou výjimkou.

Výtvarníky do soutěže nominovala stovka výtvarných kritiků, teoretiků a umělců, kteří ještě nedosáhli věkové hranice 35 let. Mezi šesti nejjmenovanějšími umělci, kteří mají respekt mladé generace, se vedle Šimotové objevili Josef Bolf, Milena Dopitová, Igor Korpaczewski, Ján Mančuška a Václav Stratil. Dopitová se Stratilem byli nominovanými již minulý rok. O vítězi rozhodla čtyřčlenná porota ve složení Jana Kalinová, Kateřina Tučková, Martin Kohout a Jiří Skála, která osobně navštívila ateliéry finalistů. 

Kromě laureáta byly vyhlášeny ještě tři další kategorie. Cenu za nejlepší samostatnou výstavu roku 2008 získal Michal Pěchouček a jeho Screen v Galerii Jiřího Švestky. Nejlepší skupinovou výstavou se stalo 6. Bienále mladého umění Zvon 2008 pod kuratelou Karla Císaře. „Plyšového Skrepla“ za nejproblematičtější výstavu získal kurátor Pavel Humhal za Sexismus v Galerii Václava Špály.

Adriena Šimotová se narodila v roce 1926 a patří spolu se sochařkami Evou Kmentovou, Věrou Janouškovou nebo sestrami Válovými k silné generaci výtvarnic, které nastoupily na scénu po druhé světové válce. Po malířských začátcích přešla v 70. letech k práci s papírem, který skládá, stříhá, proráží, vrství a dotváří nanášením barvy a otisky těla. Hlavním námětem jejích děl je lidská figura a mezilidské vztahy. Její práce proto bývají označovány jako existencialistické. Autorka se však obecným škatulkám brání: „Nezajímá mne realismus, ale realita, nezajímá mne figurace, ale člověk. Sdírám-li ho z kůže, je to zároveň moje kůže.“

Jako odměna za vítězství byla Adrieně Šimotové nabídnuta výstava v Ateliéru Josefa Sudka. Přímo v Karlin Studios, kde proběhlo vyhlášení ceny, pak dostala sadu barevných pigmentů, které používá při své práci.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné