Model Speerova Berlína
Karolina Jirkalová staveniště duben 2008
V Berlíně je až do konce roku vystaven model projektu Germanie od Hitlerova architekta Alberta Speera. Výstava s názvem Mýtus Germania probíhá v provizorním pavilonu v sousedství Eisenmannova Památníku zavražděným Židům Evropy a je věnována velkolepým nacistickým plánům přebudovat Berlín na hlavní město světa – tzv. Germanii. Hlavním lákadlem expozice je velký model takzvané severojižní osy, tedy ústřední části plánované Germanie, o rozměrech 10 x 2 metry.
Organizátorem výstavy je sdružení Berliner Unterwelten (Berlínské podsvětí), které pořádá především turistické prohlídky podzemím a atomovými kryty Berlína. Projekt Mýtus Germania je pro širokou veřejnost vůbec první příležitostí k seznámení se Speerovými berlínskými plány. Výstava navíc nabízí přímé srovnání rozměrů plánovaných staveb s existujícími berlínskými budovami.
Město Germania mělo překonat všechno, co bylo dosud postaveno. Zdaleka nešlo jen o stavbu vládních a reprezentativních budov a silnic, ale o přebudování celé metropole. Základ koncepce pocházel přímo od Adolfa Hitlera, který chtěl být v mládí architektem, konkrétní podobu pak jeho představám dával architekt Albert Speer.
Kostru nového Berlína měly tvořit čtyři hlavní dopravní tepny obřích rozměrů – každá z nich měla být širší a zelenější než pařížský bulvár Champs Elysées. Páteří metropole měla být severojižní centrální osa, jejíž oba konce by tvořila vlaková nádraží – Jižní nádraží nedaleko letiště Tempelhof a Severní nádraží ve čtvrti Wedding. Tuto osu by kromě vládních budov včetně říšského kancléřství lemovaly dvě opery, divadlo, filharmonie, veřejné lázně a několik kin. Hlavní, severojižní osa by poblíž Braniborské brány protínala přirozenou východní osu tvořenou ulicí Unter den Linden, která byla rozšířena pro účel oficiálních ceremonií a vojenských přehlídek. Doprava měla být svedena na podzemní dálnici.
V centru Germanie Hitler plánoval Velký sál s kupolí – budoucí místo jeho projevů a velkých shromáždění. Podle Speerových plánů měl být více než 200 metrů vysoký a měl pojmout 180 tisíc diváků. Díky modelu si můžeme učinit přesnější představu o proporcích této stavby – její vrchol s říšskou orlicí posazenou na zeměkouli by dosahoval zhruba stejné výšky jako koule berlínské televizní věže na Alexanderplatzu.
Materiál na stavbu budov měl pocházet z dobytých území – šlo především o žulu a mramor. Rovněž práci na rozsáhlém projektu měli vykonávat váleční zajatci a moderní otroci. Stavba Germanie měla být dokončena do roku 1950, nicméně projekt se kvůli válce prakticky ani nezačal uskutečňovat, ačkoli na něj Hitler vyčlenil nemalé prostředky. K největším stavbám, které v Berlíně z doby nacismu přetrvaly, patří budova Göringova ministerstva říšského letectva, v níž dnes sídlí spolkové ministerstvo financí, letiště Tempelhof a Olympijský stadion.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné