Muzejní ceny 2018
Tomáš Klička zprávy červen 2019
Vítězné vavříny v kategorii Muzejní výstava roku 2018 sklidila Rozlomená doba 1908–1928. Avantgardy v Evropě autorsky připravená Lenkou Bydžovskou a Karlem Srpem v Muzeu umění Olomouc (AA 12+1/2018). Slavnostní předávání se tak neobešlo bez reakcí některých laureátů na kroky odstupujícího ministra kultury Antonína Staňka, jež právě MUO postihly. Odborná porota Národní soutěže muzeí Gloria musaealis dále udělila ceny v kategoriích Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Sedmnáctý ročník soutěže uspořádala jako tradičně Asociace muzeí a galerií společně s Ministerstvem kultury ČR a Českým výborem ICOM.
Vzhledem k „osmičkovému“ roku představovaly významnou část z přihlášených napříč všemi kategoriemi právě výroční projekty. Ty také tvořily přibližně polovinu z 39 expozic, které se ucházely o ocenění za nejlepší výstavu. Tzv. Zvláštní ocenění si tak vydobyly výstava Černá země? Mýtus a realita 1918–1939 Galerie výtvarného umění v Ostravě (AA 11/2018) a Anatomie skoku do prázdna: Rok 1968 a umění v Československu (viz AA 7–8/2018). S Cenou Českého výboru ICOM se spokojila expozice 1918–1938: První republika Národní galerie Praha. Počet uměleckohistorických výstav oceněných čestnými cenami mimo nejvyšší příčky kategorie jednak poukazuje na množství kvalitních projektů, které vloni vznikly, ale i na stav, kdy se porota cen snaží vyvažovat a rovnoměrně oceňovat jednotlivé, nesnadno souměřitelné výstavní výstupy různých vědních disciplín, aby tak nedošlo k protežování některé z nich. Druhou a třetí příčku tak obsadila přírodovědná a historická výstava – bronz si odnesla Městská galerie Litomyšl s biografickou výstavou Já jsem… Zdeněk Nejedlý, stříbro pak na dětského diváka orientovaná přírodovědná výstava Kořeny Západočeského muzea v Plzni.
Muzejní publikací roku se stal titul s emancipačním nábojem Amendar: Pohled do světa romských osobností vydaný Muzeem romské kultury. Kniha představuje více než 250 biografických medailonů romských osobností 20. a 21. století. Druhým místem byla oceněna publikace zevrubně se věnující kolonii Nový dům Brno 1928, již připravilo Muzeum města Brna. Bronz získalo zpracování mimoevropského souboru zbraní a zbroje Jihomoravského muzea ve Znojmě Dědictví z oceli: Sbírka orientálních a asijských zbraní a zbroje ve znojemském muzeu, o něž se postaral zahraniční autor, v Německu působící Manouchehr Moshtagh Khorasani.
Poměrně fluidní kategorii představuje Muzejní počin roku. Tradičně v ní bodují především revitalizace a rekonstrukce budov či sbírkového zázemí, ale mezi letošními přihlášenými bychom nalezli i vzdělávací program zapojující žáky základních a středních škol do realizace výstavy či expozici Ňuňák: Miláček Ústečanů ústeckého městského muzea připomínající „charismatického samce orangutana bornejského“, celebritu tamější zoo. Zvláštní ocenění si nicméně odnesla rekonstrukce výstavních prostor Muzea umění a designu Benešov od Marcely Steinbachové a atelieru Skupina. Druhou příčku obsadila spolupráce Musea Kampa a Uměleckoprůmyslového
musea na realizaci expozice uměleckého skla v barokní vile Portheimka na Praze 5. Muzejním počinem roku se pak stal Prezidentský vlak 2018. Národní technické muzeum společně se slovenskými a českými železničními dopravci sestavilo vlakovou soupravu složenou z historických vozů používaných československými prezidenty, která brázdila Českou a Slovenskou republiku.
V souvislosti s touto kategorií je třeba připomenout, že o účast neusilovalo Národní muzeum s jednou z nejvýraznějších loňských stavebních realizací – dokončením rekonstrukce historické budovy. Muzeum před několika lety vystoupilo z AMG a ačkoli by soutěžní pravidla jeho účast umožňovala, ani tentokrát se soutěže neúčastnilo. Jako určitý způsob distance od AMG působí také krok, který učinil Národní památkový ústav, když vloni zrušil jeden z benefitů členů AMG – volné vstupy pro zaměstnance členských institucí asociace.
Národní muzeum však na oceněních stále určitým způsobem participuje. Již počtvrté byla v rámci ceremoniálu udělena také cena Muzeum roku. Prestižně znějící titul je udělován na základě kladných návštěvnických hodnocení uskutečněných ve sledovaném období na webovém portálu do-muzea.cz provozovaného právě Národním muzeem. Vítězství si odnáší instituce s nejlepším dosaženým hodnocením. Výpovědní hodnotu ocenění nicméně oslabuje fakt, že k vítězství Regionálnímu muzeu Mělník stačilo 33 hodnocení, z nichž valná část se uskutečnila těsně před uzávěrkou soutěže. Při pohledu na veřejně přístupný výpis hodnocení se ukazuje, že k třetímu místu pak Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy, pobočce Dům Mince, stačilo dokonce pouhých pět hlasů.

Človek poznává kresbou a často na něco přijde
Eva Riebová Tomáš Klička rozhovor únor 2020
Kreslířka Inge Kosková patří k nenápadným, ale významným umělkyním spojeným s Olomoucí, kde v osmdesátých letech náležela k okruhu tzv. olomoucké kresby. S autorkou, která koncem ledna oslavila osmdesáté narozeniny, jsme v jejím olomouckém domově rozmlouvali o vztahu...

Akvizice tuzemských galerií 2019
Tomáš Klička zprávy březen 2020
K nejvýraznějším loňským nákupům v oblasti starého umění patřila akvizice Škrétova obrazu ze svatováclavského cyklu, který malíř tvořil pro klášter bosých augustiniánů na Zderaze od roku 1640, nedlouho po svém návratu z Itálie.

Smrt surrealistických múz
Tomáš Klička zahraničí březen 2020
Retrospektivy umělkyň spjatých se surrealismem, které v nedávné době proběhly ve velkých zahraničních galeriích, se pokoušejí splatit dluh za omezenou pozornost, jež jim dosud byla věnovaná. Schirn Kunsthalle ve Frankfurtu nad Mohanem nyní připravilo velkou přehlídku tvorby hned...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné