Na startu s Dylanem

Kateřina Černá zprávy září 2008

Klatovy/Klenová – Vítězem 6. ročníku přehlídky Start Point se stal jedenatřicetiletý Daniel Permanetter z mnichovské Akademie výtvarných umění. Permanetter se ve svých instalacích soustavně zabývá postavou a hlasem Boba Dylana. Oceněná diplomová práce v tomto ohledu není výjimkou.

Na slavného zpěváka upomíná už název Darkness at the Break of Noon (Polední zatmění), úryvek z písně It‘s Alright Ma. Divák se ocitá uvnitř automobilu obráceného na střechu a naslouchá hlasu muže usínajícího za volantem, který se snaží zapříst s Dylanem hovor. Venku prší, stěrače stírají. Muž nechce usnout, a tak přesvědčuje zpěváka, aby mu zpíval. Na konci zavřeští zvuk havárie.

Přestože vítězná práce rozhodně stojí za pozornost, hlavní význam přehlídky vidí pořadatelé Start Pointu jinde. „Nejde nám o to, vybrat toho nejlepšího, protože to v umění nemá moc smysl. Chceme být spíše platformou pro nastupující umělce,“ říká Pavel Vančát, člen poroty a kurátor Galerie Klatovy/Klenová.

V čem tato platforma spočívá? „Už tím, že laureátovi uspořádáme výstavu, na něj dostatečně upozorníme. Další věcí jsou naše webové stránky. Ty by se časem měly stát jakousi samostatnou značkou, která ukazuje k zajímavým mladým umělcům, nezávisle na soutěži,“ dodává Vančát.

Rozhodování osmičlenné mezinárodní poroty v čele s Adamem Mazurem z varšavského Centra současného umění nebylo letos vůbec jednoduché. Jeho výsledkem je proto kromě hlavního ocenění a Ceny galerie poprvé ještě pět čestných uznání.

Start Point vznikl coby přehlídka diplomových prací studentů výtvarných škol v roce 2003, kdy se ho zúčastnily čtyři české školy. Od té doby účast sedminásobně vzrostla a letos poslalo svého zástupce do soutěže celkem 28 škol z devíti evropských zemí, včetně Švýcarska a Nizozemska. Cena není spojena s finanční odměnou. Vítěz získává kresbu od loňského laureáta, měsíční rezidenční pobyt a možnost samostatné výstavy s katalogem.
Expozice Start Point 2008, která je výběrem nejlepších letošních absolventských prací, probíhá v Klatovech a na Klenové do 21. září.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné