Nakonec přišli i Rafani

Kateřina Černá zprávy únor 2009

Klatovy – V klatovském kině Šumava udělila Galerie Klatovy/Klenová v sobotu 17. ledna cenu Osobnost roku 2008. Padesát dva výtvarných kritiků a historiků umění rozhodlo svým hlasováním o tom, že se držitelem ceny stala skupina Rafani. Nominována byla za svoji podzimní výstavu v Galerii Václava Špály. Na druhém místě skončila Adriena Šimotová, nominovaná za expozice v Roudnici nad Labem a v Plzni, třetí místo obsadil Ján Mančuška s výstavou Jihozápadní sloup a jeho stín na začátku novely v galerii Tranzitdisplay.

Skupina Rafani, která bývá řazena do proudu politicky angažovaného umění, vznikla v roce 2000. Od té doby se její složení proměňovalo, nyní ji tvoří Luděk Rathouský, Marek Meduna, Radim Kořínek a Petr Motejzík. Mezi nejznámější akce skupiny patří roční vstup do KSČM (2002/2003), vykálení se v Národní galerii (2004) nebo pohřbení obrazu z Národní galerie na dně Orlické přehrady (2006).

Do Klatov přijeli Rafani vlakem a z nádraží se do centra vydali disciplinovaně pěšky. Poobědvali v restauraci Beseda na náměstí a poté zabrali místa v prvních řadách kina Šumava. Když však ředitel Galerie Klatovy/Klenová Marcel Fišer vyhlásil jejich vítězství, zůstali sedět. Cenu za ně přebraly ženy v černém, které je doprovázely. 

„Zase nějaká mystifikace,“ ozval se pán za mnou. „To se dalo čekat,“ dodal. Slavnostní předání diplomů a skleněného válečku se jménem vítěze zakončil Fišer poznámkou, že „Rafani si pak diplomy začárají, aby neporušili své zásady,“ čímž narážel na skupinovou likvidaci všech textů.
Koncem roku 2006 se Rafani rozhodli texty ve své tvorbě programově zrušit. „Domníváme se, že veškeré konceptuální umění směřuje k textu a my se snažíme svou vlastní důslednou činností tomuto vývoji vymknout,“ uvedli zástupci skupiny v rozhovoru s Lenkou Lindaurovou. Důsledkem jsou performance, které musí být pochopitelné bez dalšího vysvětlování. 

Řadu z nich mohli diváci vidět ve videozáznamu právě na oceněné výstavě ve Špálově galerii. Rafani se tu nechávali pošlapat hejnem drůbeže, natírali kozlovi rohy na černo, zabíjeli kapra zastřelením. To vše v černých uniformách, které jsou pro skupinu typické. 

V celkovém hodnocení soutěžních výsledků ředitel klatovské galerie zdůraznil, že loni chyběly silné monografické projekty ve velkých prostorách, které v minulých letech přinesly vítězství například Františku Skálovi (rok 2004 v Rudolfinu) nebo Pavlu Brázdovi (rok 2006 ve Veletržním paláci). Namísto toho soutěži dominovaly nonprofitní prostory jako Galerie Václava Špály nebo Tranzitdisplay.

Po slavnostním ceremoniálu vyšel na plátně měsíc a temný kinosál se ponořil do rytmu bicích, didgeridoo, kláves a deformovaného lidského hlasu. Promítání a hudební produkci obstaralo seskupení NHCS (Nikl, Hradil, Cais, Smeykal), tentokrát bez Petra Nikla, který si zlomil lopatku.
Nakonec vylezli na pódium samotní Rafani a za pomoci zvukotechniky vytvořili nesnesitelný hluk, kterým vyhnali ze sálu většinu osazenstva. Zbylé skalní příznivce umění pozval ředitel Fišer na oslavu do místní restaurace.


První desítka                                       získané body
1. Rafani 56
2. Adriena Šimotová 41
3. Ján Mančuška 34
4. Jiří Kovanda 31
5.–6. Eva Koťátková 30
5.–6. Zdeněk Sýkora 30
7. Federico Diaz 28
8. Michael Rittstein  26
9. Veronika Bromová 25
10. Petr Veselý 22

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné